Да ли у Српској треба увести порез на дивиденду? (ВИДЕО)

Порез на добит постоји, али не и опорезивање дивиденде, дијела те добити који се исплаћује власницима компаније. Из Владе најављују увођење тог пореза.
- Једино БиХ у цијелом свијету, изузев можда неких арапских земаља, нема порез на дивиденду. Сматрам да то напросто није нормално - рекла је министар финансија Српске Зора Видовић.
У јавности се све чешће чује расправа оних који су ЗА и ПРОТИВ увођења пореза на дивиденду.
Горан Рачић, предсједник Привредне коморе Републике Српске каже да, уколико би се опорезовала дивиденда, ми би изгубили један дио компанија који су у задњих неколико година дошле у Српску и које користе пореске бенефите.
Потпредсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Саша Тривић истиче да су подржали приједлог владе за увођење пореза на дивиденду.
- Нема борбе против сиве економије без опорезивања дивиденде. Наравно, договор је био да се од тих средстава која се прикупе ради на смањењу других оптерећења која се тучу рада - додаје Тривић.
Економисти са којима смо разговарали тврде да би то било оправдано из више разлога. Питају зашто радници и власници крупног капитала не би били у истом положају.
- Ако пођемо од основног принципа праведности у опорезивању, онда би требала да буде равнотежа између опорезивања прихода од рада и прихода од капитала, што значи да би приход од дивиденде требало свакако опорезовати - истиче Миленко Крајишник, декан Економског факултета Универзитета у Бањалуци.
И економиста Игор Гавран је истог мишљења.
- Мора постојати уравнотеженост опорезивања, да се не врши дискриминација, да се не кажњавају запослени који издвајају значајна средства за порезе на своја примања, а да се с друге стране привилегују власници капитала - нагласио је Гавран.
У Републици Српској у 2024. исплаћено је 1,4 милијарде марака дивиденде. Аргумент економиста зашто треба опорезовати дивиденду јесте и то што би то смањило изношење новца из земље. Како кажу, требало би направити модел како увести тај порез.
- Кад постоји порез на дивиденду, онда се много више оствареног профита инвестира зато што је исплата појединцима опорезована. А када није опорезована, она обично иде у потрошњу што спрећава убрзани развој - сматра Крајишник.
Оно у чему су сви сагласни јесте да не би било добро у Републици Српској увести порез на дивиденду, а то не урадити у Федерацији БиХ. У Србији порез на дивиденду је 15 одсто, у Хрватској 12.
