latinica  ћирилица
22/02/2026 |  12:32 ⇒ 12:43 | Аутор: РТРС

Влада наставља да помаже неразвијене и изразито неразвијене општине (ВИДЕО)

Влада Републике Српске и у овој години наставља да помаже неразвијене и изразито неразвијене општине.
Влада Републике Српске - Фото: РТРС
Влада Републике СрпскеФото: РТРС

Досадашња издвајања премашују 20 милиона КМ, али у локалним заједницама сматрају да је то недовољно.

Пропаст је, због блокаде опозиције, доживјела и једна од недавних иницијатива која је имала намјеру да повећа та издвајања, упркос томе што су сви сагласни да би нешто требало мијењати.

Из посљедње републичке транше за прошлу годину, у износу од 750.000 КМ, општини Петрово припало је око 20.000 КМ. Подмириће тиме социјална давања за око 200 корисника, за шта је мјесечно потребно око 40.000 КМ.

- Од тих средстава се исплаћују туђа њега и помоћ, лична инвалиднина, смјештај у установе и не бисмо могли успјети све из буџета, већ уз ту помоћ све функционише - каже Стојанка Трифковић, директор Центра за социјални рад Петрово.

Приближно исти износ припао је и општини Пелагићево.

- Општина Пелагићево суфинансира превоз ученика средњих школа у сусједне градове и општине - у Брчко, Шамац, Орашје - наводи начелник ове општине Славко Тешић.

Начелник општине Лопаре Радо Савић каже да ова општина добија 90.000 КМ, али да то није довољно и да се та средства углавном троше за социјална давања.

За неразвијене општине Влада Републике Српске до сада је издвојила више од 20 милиона КМ.

- То је заиста значајан износ средстава, а да ли је довољан - вјероватно није, али у сваком случају Влада је опредијељена ка равномјерном развоју свих јединица локалне самоуправе - наводи министарка управе и локалне самоуправе Сенка Јујић.

Неразвијеним општинама покушава се помоћи и кроз пројекте. Посљедњом траншом од око 100.000 КМ Новом Граду је одобрено 5.000.

- То су пројекти који су јако важни за општину Нови Град зато што су креатори тих пројеката углавном млади људи, средњошколци, студенти - каже начелник ове општине Мирослав Дрљача.

Инициране су измјене Закона о буџетском систему, којим је дио прихода од ПДВ-а од развијених градова, попут Бањалуке и Бијељине, требало да припадне неразвијеним локалним заједницама. Умјесто опште сагласности, та иницијатива је постала предмет политичких спорења опозиције и Владе.

- Ми смо се били обрадовали томе, међутим, Уставни суд је оборио, тако да, нажалост, велики су све већи и већи, а мали су све мањи и мањи - каже начелник општине Петрово Озрен Петковић.

Да нешто треба мијењати сагласни су у већини локалних заједница. Очекују то и у Савезу општина и градова.

- Мислимо да је коначно вријеме да се донесе закон о регионалном развоју Републике Српске у којем би позиција изразито неразвијених и неразвијених локалних заједница коначно нашла своје мјесто - истиче предсједник Савеза Љубиша Ћосић.

Начелник општине Берковићи Бојан Самарџија сматра да је једно од системских рјешења и доношење закона о финансирању.

- У оквиру тог закона би се дефинисао један фонд који би био стабилан извор финансирања за потребе јединица локалне самоуправе. Наравно, ту су и одређене фискалне олакшице - каже Самарџија.

У Српској 15 неразвијених и 20 изразито неразвијених општина заузимају 10.000 квадратних километара, што је 40 одсто територије Републике. То је још један од разлога да им се посвети више пажње.