13/06/2012 | 22:09 | Аутор: ТАНЈУГ
Прва научна студија о Милеви Марић Ајнштајн
Данас је у Београду представљена ексклузивна студија историчарке Радмиле Милентијевић "Милева Марић Ајнштајн-живот са Албертом Ајнштајном".
У књизи на којој је други рецензент био недавно преминули академик и почасни предсједник Матице српске Чедомир Попов, ауторка, професор историје на њујоршком Сити колеџу доноси низ непознатих докумената.
То су, прије свега, 850 писма које је нобеловац и пионир савремене физике Ајнштајн писао првој жени и синовима из тог брака и која мијењају слико о њему као човјеку, а потврђују да је Српкиња Милева Марић имала изузетно важну улогу у Ајншјановим истраживањима.
У књигу су укључени и детаљи који се односе на прикупљање историјске грађе из којих се види колико су они, који штите углед Ајнштајна били успјешни да одложе откривање ружне стране научника, а и књига Милентијевићеве, писана на енглеском, још није објављена на том језику, већ је премијеру доживјела на српском, а на јесен излази на француском језику.
Академик Крестић је живот Марићеве описао као "праву потресну драму храбре, паметне, борбене жене, спремне да се избори за права своје дјеце". Он је потврдио да преписка, на коју се позива ауторка, доказује да су Алберт и Милева дошли заједно до идеја на којима је нобеловац изградио своје револуционарне резултате као што је теорија релативитета. "Њен лик је савршено исклесан, али и Албертов, којим је показана и његова мрачна страна, а не само она коју свијет зна као генијалног научника", закључио је Крестић.
Милентијевићева је истакла да ју је одавно фасцинирао живот Милеве Марић пошто се се обје веома младе отиснуле у свијет и постале дио српске дијаспоре.
Како је објаснила, "из сачуваних писама проговара њен снажан и одлучан глас, док Ајнштајнова писма обилују бројним доказима њихове блиске сарадње", те да је закључила да је "ова животна прича обимна, драматична и потресна, а утисак који оставља је незабораван".
Она је најавила да припрема историјску студију о Михајлу Пупину, још једном Србину који се прославио у свијету и да би требало да буде завршена идуће године.