latinica  ћирилица
17/01/2026 |  18:18 ⇒ 20:03 | Аутор: РТРС

Зашто у Сарајеву прижељкују изборни пораз Доналда Трампа и Виктора Орбана? (ВИДЕО)

2026. годину обиљежиће неколико важних избора на глобалном плану. Неке од њих, политичко Сарајево ишчекује више него оне који ће бити одржани у БиХ.
Сарајево - Фото: РТРС
СарајевоФото: РТРС

Првенствено у САД и Мађарској. Па су тако, десет мјесеци прије избора већ прогласили републиканце за губитнике, а Доналда Трампа означили као главног кривца за то. Ништа мање весеља не би било ни уклолико би странка Фидес мађарског премијера Виктора Орбана изгубила власт. Наравно, не сметају њима Вашингтон и Будимпешта сами по себи, него њихов однос према Републици Српској.

Иако је ова година изборна, изгледа да у политичком Сарајеву и дијелу федералних медија више воде бригу о изборима у другим државама. Прије свега оним парламентарним у Мађарској и међуизборима у Сједињеним Америчким Државама. Кивни на њихову политику, прижељкују пад Виктора Орбана и лош резултат републиканаца Доналда Трампа.

- Орбан је наш пријатељ. Орбан води сасвим разумну политику. Онда кад говри о концепту суверених народа па и држава, онда говори и у наше име. Они су нас нападали прије тих избора у Америци. Ми смо јавно подржавали Трампа. Они сад желе да смире ситуацију, да сачекају да прође Трамп и онда да наставе на исти начин да дјелују као што су радили само прије годину дана - рекао је Милорад Додик, предсједник СНСД-а.

А прије годину дана имали су и свог шерифа у Сарајеву, амбасадора Мајкла Марфија који је скоро читав мандат проведен у БиХ посветио нападима и критици Републике Српске и њеног руководства. Међутим, геополитичке околности су се окренуле и не иду у прилог политичком Сарајеву. А како не могу критиковати државе, онда своје критике упућују према појединцима.

- Оно што смо могли да чујемо не само од Виктора Орбана и од америчке администрације која је то више пута током прошле године понављала, ми имамо ситуациј да неко апсолутно признаје БиХ са двије стране и три народа. И то је оно што је проблем политичком наративу који можемо да чујемо из Сарајева. Јер, напросто оно што је све вријеме покушавано да се уради а из Сарајева је, управо та једна, цјеловита, јединствена или како год БиХ - наводи Бојан Шолаја из Центра за међународне и безбједносне студије.

На коју страну нагињу у Федерацији, било је јасно и прије америчких предсједничких избора. Сва подршка ишла је ка демократским кандидатима. Првобитно Џозефу Бајдену а послије и Камали Харис. Побједом Доналда Трампа, дошла је нова администрација и нове политике.

- Одустала од њихове интервенционистичке политике у БиХ, придржавала се Дејтона прије свега. А што се тиче Мађарске, она је показала једне пријатељске афинитете према Републици Српској прије свега кроз отворене финансијске канале, кроз финансијску помоћ - каже Немања Плотан, стручњак за међународну и економску политику.

И не само кроз финансијску. Мађарска није подржала намјеру Европске уније да се уведу санкције легитимно изабраним представницима Републике Српске. И низом других одлука али и политичких порука које су стизале из Будимпеште и Вашингтона а које су идентичне онима које се шаљу из Бањалуке. Поруке које су у другом ентитету очигледно добро упамтили.