с љубављу храбрим срцима
latinica  ћирилица
17/12/2025 |  14:50 ⇒ 18:19 | Аутор: РТРС

Скупштина града Бањалука одбила приједлог да се паркинг уступи ЗИБЛ-у (ВИДЕО)

Скупштина града Бањалука одбила је приједлог градоначелника Бањалука да се услуга паркирања додијели Заводу за изградњу Бањалука.
Скупштина града Бањалука - Фото: РТРС
Скупштина града БањалукаФото: РТРС

Станивуковић је овај приједлог одлуке доставио Скупштини на данашњој сједници, а тачка је изазвала низ коментара на данашњој сједници.

Саша Чудић, потпредсједник Скупштине, истакао је да ЗИБЛ није јавно комунално предузеће.

- Овом одлуком да се та дјелатност повјери ЗИБЛ-у ми бисмо данас директно прекршили многе законе, а прије свега Закон о комуналним дјелатностима. ЗИБЛ нема регистровану шифру за обављање ове дјелатности - рекао је Чудић, пише provjereno.info.

Дијана Јешић, одборник Народног фронта, питала је шта ће бити са тренутним радницима паркинг службе.

- Овдје стоји да је израђена студија да нема економске оправданости за ново предузеће. Ја бих вољела да ми ту студију видимо, да можемо детаљније да причамо о овом - рекла је она додајући да добијени материјали не показују да се ЗИБЛ може бавити и наплатом паркинга.

Драган Лукач, одборник СНСД-а, истакао је да су и раније расправљали о томе да се наплата паркинга повјери ЗИБЛ-у и да су и тада схватили да то не може.

- ЗИБЛ није у 100 одстотном власништву града. То морамо да знамо - рекао је он.

Подсјећамо, одлука о паркирању истиче 31. децембра ове године, након чега би паркинг у граду требао бити бесплатан. Све је услиједило након одлуке Уставног суда РС од 6. марта ове године када је услуга паркирања у граду проглашена неустаном.

Како се наводи, уколико се ЗИБЛ-у додјели услуга паркирања, градоначелник би био задужен да у име Града закључи Уговор о повјеравању обављања комуналне дјелатности.

Тим уговором би, како је наведено, било прецизирани сви детаљи везано за паркирање у граду.

Такође, Скупштина града овом одлуком дала би сагласност ЗИБЛ-у да усклади оснивачки акт, статут друштва и друге интерне акте.

У образложењу овог приједлога, наведено је да би оснивање било неекономично и нецјелисходно, баш као и да се услуге паркирања повјере приватном субјекту.

- С тим у вези, одлучено је да се овај посао повјери ЗИБЛ-у који има капацитет за обављање ове комуналне дјелатности од посебног јавног интереса - наведено је у приједлогу одлуке.