30/03/2024 |  17:03 ⇒ 17:16 | Аутор: Агенције

Свјетска крос елита наступила у Београду

Првенство свијета у кросу, 45. по реду, одржано је на београдском Ушћу и још једном уписало Србију у књигу рекорда свјетске атлетике на најљепши могући начин.
Свјетско првенство у кросу у Београду (Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ) -
Свјетско првенство у кросу у Београду (Фото: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ)

Трке су одржане у пет категорија. Свјетски шампионат у кросу отворила је трка жена до 20 година у дистанци шест километара у којој су биле доминантне Етиопљанке. Најбоље вријеме исртрчала је Марта Алемајо (15) из Етиопије 19:28 минута.

Сребро је освојила њена земљакиња Асајеч Ајичев (19:32), док је бронза припала њеној сународници Робе Диди (19:38). Од репрезентативки Србије најбржа је била Саима Мурић заузевши 34. позицију са временом 21:48, што је било осмо вријеме у конкуренцији Европљанки на овом првенству.

У трци мушакараца до 20 година на осам километара блистали су такмичари из земаља у којима је "краљица спортова" спорт број 1. Први је био Самјуел Кибати из Кеније са временом 22:40, други Мезгебу Симе из Етиопије (22:41), а трећи Кенијац Метју Кипкоеч Кипруту (22:46).

Најбоље пласирани српски репрезентативац био је Алдин Ћатовић који је са временом 25:37 заузео 50. позицију.

У трећој трци су се такмичили атлетичари у мјешовитим штафетама 4x2 километра.

Побиједио је тим Кеније резултатом 22:15, сребро је освојила Етиопије (22:43), док је бронза отишла Британцима (23:00). У овој трци велику храброст и пожртвованост показала је Етиопљанка Бири Абере која је приликом измјене остала без једне спринтерице и цијелу дистанцу истрчала у чарапи и донеијла својој земљи титулу вицешампиона свијета.

Штафета Србије у саставу: Елзан Бибић, Милица Томашевић, Никола Раичевић и Теодора Симовић на циљ су стигли десети. Српски рекордер у другим пругама Елзан Бибић први измјену је завршио на феноменалном трећем мјесту и тако помогао да српски тим обори државни рекорд временом 24:31.

У првој од двије главне трке програма, у конкуренцији сениорки у дистанци 10 км жене виђена је доминација Кенијки које су освојиле првих пет мјеста. Титулу свјетске шампионке освојене 2023. у Аустралији одбранила је Беатрис Чебет (24).

Друго мјесто освојила је Лиљан Ренгерук (31:08), док је трећа Маргарет Кимпембо (31:09).

Свјетски трон је у посљедњој трци на 10 км и трећу титулу шампиона планете у кросу одбранио је Џејкоб Киплимо из Уганде, временом 28:09.

Џејкоб је освајач бронзане медаље на Олимпијским играма у Токију 2020. на 10.000 метара, бронзе на Свјетском првенству у атлетици 2022.

Сребо је освојио Етиопљанин Бериху Арегави (28:12), а бронзу Кенијац Бенсон Киплангат (28:14).

На Свјетском првенству у кросу учествовало је 485 атлетичара из 51 земље. А саме трке уживо је испратило више од осам хиљада гледалаца. ТВ пренос путем сателита пратило је 50 земаља.