12/12/2011 | 14:05 | Аутор: СРНА
ПОДИГНУТА ОПТУЖНИЦА ПРОТИВ ТРИ ЛИЦА ЗА "ВИКТОР БУБАЊ"
Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против Бесима Мудеризовића (59), Рамиза Авдовића званог Даиџа (56) и Винтила Лулиана Николае (47), сва тројица настањени у Сарајеву, због ратног злочина против српских цивила у затвору у бившој касарни "Виктор Бубањ", саопштено је из Тужилаштва.
Мудеризовић, рођен у Сарајеву, је био замјеник управника на петом спрату Окружног затвора у Сарајеву и командир војног затвора у бившој касарни "Виктор Бубањ", Авдовић, рођен у Фочи, био је командир страже на петом спрату Окружног затвора у Сарајеву и у војном затвору у "Виктору Бубању", а Винтил Лулиан Николае, рођен у Букурешту, стражар у овом војном затвору.
Оптужница их терети као свјесне учеснике удруженог злочиначког подухвата, од почетка маја 1992. године до краја новембра 1992. године, чији је циљ био заробљавање српских цивила са подручја града Сарајева у нехуманим условима у војном затвору у касарни "Виктор Бубањ" у Сарајеву, супротно одредбама Женевске конвенције.
Ради реализације тог заједничког циља, они су учествовали у успостављању и одржавању система злостављања српских цивила тако што су приведене српске цивиле са подручја Сарајева прихватали и противзаконито затварали у бившој касарни "Виктор Бубањ", гдје су били подвргнути намјерном наношењу снажног тјелесног или душевног бола или патње (мучење), наношењу повреда физичког интегритета или здравља и присиљавању на принудни рад, што је имало за посљедицу смрт 18 затвореника - наводи се у саопштењу.
Тужилаштво наводи да је у овом логору било заробљено најмање 200 српских цивила којима није био саопштен разлог заробљавања, нити је против већине њих вођен кривични поступак.
Оптужница је прослијеђена на потврђивање Суду БиХ.
ВЕЛИМИРОВИЋ : ОХРАБРАЈУЋИ ПОТЕЗ ТУЖИЛАШТВА БиХ
Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић сматра охрабрујућим подизање оптужнице Тужилаштва БиХ против три лица због ратних злочина за злочине у "Виктору Бубњу" почињеним над припадницима српског народа у току протеклог рата у БиХ.
"Надамо се да ће након подизања оптужнице, Суд БиХ водити објективно и непристрасно суђење и да ће се кроз извођење доказа и саслушање преживјелих логораша из касарне Виктор Бубањ доказати наводи из оптужнице, као и против одговорних, посебно по командној линији", рекао је Велимировић.
Велимировић је подсјетио да у досадашњој пракси рада правосуђа БиХ није било процесуирања најсложенијих предмета и најодговорнијих лица за злочине почињене над српским народом у току рата на простору Сарајева.
ДУКИЋ: ИЗБЈЕГНУТА ОДГОВОРНОСТ ПОЛИТИЧКОГ И ВОЈНОГ ВРХА БИВШЕ РБиХ
Предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић сматра да је Тужилаштво БиХ подигло оптужнице против три нижерангирана лица, чиме је поново избјегнута одговорност за злочине војног и политичког врха бивше Републике БиХ, који је добро знао шта се дешавало у логору "Виктор Бубањ".
"За дешавања у логору Виктор Бубањ добро су знали Алија Изетбеговић, Вахид Каравелић и Јован Дивјак, који су посјећивали тај логор током рата", рекао је Дукић.
Дукић који је био заточен у логору "Виктор Бубањ" рекао је да је подизањем оптужнице за злочине над Србима у овом логору, сасвим излишно било какво даље противљење Сарајева да је то био класичан логор и мучилиште за људе само зато што су били Срби.
"Логор Виктор Бубањ био је отворен од 1992. године све до потписивања Дејтонског споразума, а многи српски логораши тамо су мучени и звјерски убијани, те психофизички злостављани", подсјетио је Дукић.
ЋУРГУЗ: СУМЊА У ДОБРЕ НАМЈЕРЕ ТУЖИЛАШТВА
Предсједник БОРС-а Пантелија Ћургуз изразио је сумњу у намјере Тужилаштва и Суда БиХ у погледу процесирања одговорних за ратне злочине над Србима у логору "Виктор Бубањ".
"Тужилаштво и Суд БиХ, умјесто прво да подижу оптужнице против наредбодаваца злочина над Србима у овом случају, као и у многим другим случајевима, чине супротно, јер крећу од извршилаца или неких трећеразредних ликова", рекао је Ћургуз.
Ћургуз је рекао да Тужилаштво БиХ свјесно подиже оптужницу против нижерангираних лица, како би прошло много времена док на ред дођу налогодавци злочина и у том периоду умрли свједоци, чиме се губи могућност објективног доказивања истине о тим злочинима.
"Тужилаштво и Суд БиХ налазе се под сталним притиском Федерације БиХ и бошњачких представника у заједничким институцијама БиХ и на тај начин не могу да раде свој посао. То мора хитно да се промијени", закључио је Ћургуз.