"Добровољачка": Кривична пријава због неизвршења одлуке Уставног суда БиХ
Романић, који је пуномоћник Богдане Томовић, мајке Здравка Томовића, војника ЈНА убијеног 3. маја 1992. године у нападу на војну колону у сарајевској Добровољачкој улици, те Гордане Гвозденовић, сестре Обрада Гвозденовића, поручника ЈНА убијеног 2. маја исте године у Сарајеву на Скендерији, поднио је кривичну пријаву и против Адиса Нуспахића, Бехаије Крњића и још 27 тужилаца Тужилаштва БиХ.
Томовићева и Гвозденовићева преко свог пуномоћника предлажу да Тужилаштво БиХ одмах након пријема ове кривичне пријаве одреди стварно и мјесно надлежно тужилаштво коме ће она бити достављена, те да оно провјери наводе из пријаве, отвори истрагу против Тадићеве и свих тужилаца чији је задатак био да раде на предмету "Добровољачка".
Након спроведене истраге, оштећени предлажу да окривљени буду оптужени за кривично дјело и кажњени.
У пријави се наводи да је одлуком Уставног суда БиХ од 17. јануара утврђена повреда права о забрани подвргавања нехуманом поступку, према Уставу БиХ, као и Европске конвенције за заштиту основних права и људских слобода.
Истом одлуком, Тужилаштву БиХ је наложено да без одгађања предузме мјере с циљем одлучивања о притужбама апеланата Богдане Томовић и Гордане Гвозденовић против наредбе о обустављању истраге Тужилаштва БиХ у овом предмету.
Тужилаштву БиХ је наложено и да у року од три мјесеца од дана доставе ове одлуке обавијести Уставни суд БиХ о предузетим мјерама с циљем њеног извршења.
Романић наводи да му је одлука Уставног суда достављена 2. фебруара у Бањалуци, те да претпоставља да ју је Тужилаштво добило дан раније, односно прије осам мјесеци и 18 дана.
Томовићева и Гвозденовића, као ни њихов пуномоћник, немају никаква сазнања да ли је Тужилаштво БиХ поступило по одлуци Уставног суда, односно да је без даљих одгађања предузело мјере с циљем одлучивања о притужбама апеланата против наредбе о обустављању истраге у предмету "Добровољачка улица".
Апеланти и њихов пуномоћник, такође, немају никакве информације да ли је Тужилаштво БиХ у року од три мјесеца од дана достављања одлуке обавијестило Уставни суд БиХ о предузетим мјерама.
Романић наводи да је 17. септембра добио неслужбени податак да ни у Уставном суду немају сазнања да је Тужилаштво БиХ предузело икакве мјере с циљем извршења њихове одлуке.
Због свега наведеног, апеланти сматрају да су се у радњама одговорних у Тужилаштву БиХ остварила сва обиљежја неизвршења одлуке Уставног суда БиХ, за шта је предвиђена казна затвора од шест мјесеци до пет година.
Припадници "Зелених беретки", "Патриотске лиге", МУП-а и Територијалне одбране БиХ напали су колону ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 2. маја 1992. године.
Тада су убијена 42 лица, а у Тужилаштву БиХ су обуставили истрагу уз образложење да је колона ЈНА, која се мирно повлачила из касарне у Лукавици, била легитиман војни циљ.
Истрагу против неколико лица, укључујући члана ратног Предсједништва БиХ Ејупа Ганића и генерала такозване Армије БиХ Јована Дивјака, обуставио је међународни тужилац Џуд Романо и то само неколико дана прије него што ће напустити БиХ.
Романо је тада, осим против Ганића и Дивјака, обуставио истрагу и против Хасана Ефендића, Заима Бацковића, Јусуфа Пушине, Емина Швракића, Драгана Викића, Фикрета Муслимовића, Џевада Топића, Јовице Бећировића, Решада Јусуповића, Јусуфа Кецмана, Дамира Долана и Ибрахима Хоџића.