latinica  ћирилица
07/08/2018 |  10:20 ⇒ 15:35 | Аутор: СРНА

Гацко: Одавање почасти усташама из Фазлагића Куле!?

У злогласном усташком упоришту из Другог свјетског рата Фазлагића Кули код Гацка свечано је отворена спомен-чесма у част страдалим Бошњацима из тог села, а простор око чесме, испред које су почасну стражу чували припадници Оружаних снага БиХ, је, осим званичне заставе БиХ, "украшавала" и зелена застава са полумјесецом и звијездом, као и ратна застава такозване Армије БиХ, пише ЕуроБлиц.
Гацко-Фазлагића Кула: Спомен-чесма страдалим Бошњацима (bh-vijesti.com) -
Гацко-Фазлагића Кула: Спомен-чесма страдалим Бошњацима (bh-vijesti.com)

Иако се Фазлагића Кула налази на подручју општине Гацко и саставни је дио Републике Српске, на овом догађају није се могла примијетити ниједна застава Српске.

Говорници на овој манифестацији су "објаснили" да спомен-чесма поред локалне џамије није изграђена само као знак сјећања на страдале Бошњаке у посљедњем рату, већ за све бошњачке "шехиде" из Фазлагића Куле, па тако ваљда, и за усташке зилковце који су прије нешто више од пола вијека завили у црно бројна српска мјеста у источној Херцеговини, наводи лист.

Министар унутрашњих послова Федерације БиХ Аљоша Чампара је поред нове чесме потврдио да је ријеч о споменику свим жртвама "четничких хорди", које су, како је рекао, "други пут у скоријој историји жељеле да искоријене Бошњаке".

ЕуроБлиц није добио званично објашњење од надлежних и Министарства одбране БиХ поводом ангажовања почасног вода Оружаних снага БиХ у Фазлагића Кули, односно одговор на питање по чијем захтјеву и одобрењу су припадници Оружаних снага БиХ послати на овај догађај.

Ни власти у Гацку нису биле упознате о одавању почасти усташама из "малог Берлина", како су Фазлагића Кулу радо називали њени мјештани у Другом свјетском рату, будући да су партизани то село успјели да ослободе тек након слома Хитлерове Њемачке у мају 1945. године.

Начелник те општине Милан Радмиловић рекао је за ЕуроБлиц да га о недјељној свечаности у том селу нико није обавијестио, нити је за то тражена сагласност органа локалне самоуправе.

- Нисмо били обавијештени о отварању те спомен-чесме, нити је било ко тражио наше учешће на том догађају - тврди Радмиловић.

Из српског кабинета у Министарству одбране БиХ нису дали мишљење на одлуку о присуству припадника Оружаних снага БиХ приликом отварања спомен-чесме у част страдалим Бошњацима у Фазлагића Кули код Гацка, речено је Срни у овом министарству.