Бачка Паланка: Обиљежен Дан сјећања на убијене и прогнане Србе у "Олуји" (ФОТО/ВИДЕО)
Манифестација, којом Србија и Република Српска заједнички обиљежавају 23 године од злочиначке акције хрватске војске и полиције, одржана је на стадиону Спортско рекреативног центра "Тиквара" у Бачкој Паланци.
Годишњица "Олује" се обиљежава у мјестима у којима живи највећи број протјераних Срба, а Бачка Паланка је 1995. године примила 15.000 српских избјеглица.
Парастос жртвама служио је патријарх српски Иринеј.
- За вјеру су живот дали. То је био страшан дан наше историје, један од најстрашнијих дана нашег постојања на овим просторима. Оно што је најтрагичније је да нису страдали од руке неког непознатог народа или неке непознате религије, већ од браће хришћана - рекао је патријарх Иринеј, питајући се шта је био мотив убијања браће своје.
Након обраћања патријарха Иринеја, интониране су химне Српске и Србије, те минутом ћутње одата пошта свим српским жртвама.
Услиједило је обраћање свједока страдања Јелене Кнежевић, која је августа 1995. године у избјегличкој колони дошла из Дрвара у Србију и чији је отац страдао у рату.
- Брат Душан имао је свега 23 дана када је отац погинуо - рекла је Кнежевићева.
Она је подсјетила на прогон Срба из Крајине, рекавши да ће заувијек памтити осјећај страха и бола проживљен тих кобних ратних година.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је "Олуја" била акција етничког чишћења Срба.
- Тражим увијек у себи снагу да разумијем оно што се десило српском народу који је страдао, не само у "Олуји" већ и кроз читаву историју - рекао је Додик.
- Вечерас сви Срби из Крајине, гдје год да живе, треба да знају да нису сами - поручио је предсједник Србије.
Скупу су осим Додик, из Републике Српске, присуствовали и предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, предсједница Владе Републике Српске Жељка Цвијановић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, као и члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић, те предсједник СДС-а Вукота Говедарица.
Централној манифестацији присуствовали су представници влада Републике Српске и Србије, посланици у народним скупштинама Републике Српске и Србије и других државних органа Српске и Србије, представници Војске Србије, Српске православне цркве, удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и бројни грађани.
У хрватској акцији "Олуја", према подацима српског Комесаријата за избјеглице, протјерано је 250.000 Срба из Републике Српске Крајине, 1.856 је убијено, а 836 воде се као нестали.
"Олуја" је почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције и јединица ХВО-а на подручја Баније, Лике, Кордуна и сјеверне Далмације, односно на Републику Српску Крајину.
Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла хрватску заставу, док су колоне избјеглица на тракторима и другим пољопривредним возилима улазиле у Србију.
Акција "Олуја" је највеће и једно од најсуровијих етничких чишћења на подручју бивше Југославије током деведесетих година прошлог вијека.
Док Срби оплакују страдале и прогнане у "Олуји", Хрватска слави Дан побједе.