Пријем у Представништву Српске у САД; Цвијановић: Очувати идентитет Срба у дијаспори (ФОТО)
На пријему су поред представника Српске православне цркве и званичника из Српске, присуствовали и некадашњи и садашњи амерички званичници.
Први свјетски рат и подршка Америке Србији не значи да се та подршка није односила на сав српски народ, укључујући и онај са друге стране Дрине, истакле званице из Српске али и Америке, током обраћања.
Предсједница Владе Српске, Жељка Цвијановић, захвалила се посебно Српској православној цркви што је учествовала у очувању идентитета Срба у дијаспори, али и помагала Српску у тешким тренуцима.
- Ја сам задовољна што сам сада овдје, поводом ових церемонијалних ствари и сјећања на важне догађаје из наше историје, рекла је премијерка и поручила да нема само прошлости ако не размишљамо о будућности.
Америка је превелика да би за њу Република Српска могла да буде у великој мјери видљива, али у Вашингтону, тврди шеф Представништва Републике Српске у Америци, Обрад Кесић, за Српску се итекако зна. Амерички предсједник има, каже Кесић, другачију визију како треба да изгледа спољна политика у односу на оно што је претходна власт чинила.
Бивши функционер америчке Централне информативне агенције, Стивен Мејер, упознат је са промјеном амбасадора у БиХ која ће услиједити, али није сигуран да ће лоши односи према Републици Српској отићи заједно са Морин Кормак јер је процес промјена, како каже, спор.
- Не вјерујем да ће се политика мијењати у БиХ, јер се није мијењала већ 25 година. Вашингтон и даље жели да види мултиетничну, отвореног тржишта, демократску државу БиХ, али је проблем што Вашингтон никад није разумио проблем националних питања - истако је Мејер.
Бивши конгресмен, Боб Мекјуван, подсјетио је на ријечи америчког предсједника Вудроа Вилсона, након завршетка Првог свјетског рата, истичући да је, како каже, сјећање за један народ најважније.
- Најгоре што се може десити особи обољелој од Алцхајмерове болести јесте то што губитак сјећања, јер тако губи оно што уствари јесте. Народ који заборави своју прошлост, сјећање, не зна ко је, и зато није само предност него и обавеза да се данас подјсетимо ко смо и шта нам је заједничко - поручио је Макјуван.
Како ће изгледати однос Америке и српског народа не зависи само великих подвига из прошлости, истакнуто је на скупу, него и од комуникације и стварања нових односа у будућности.
Јуче, другог дана посјете Сједињеним Америчким Државама, предсједница Владе Српске Жељка Цвијановић, на Симпозијуму о Србији и Америци у Првом свјетском рату, одржаном у Вашингтону, говорила је о историјском наслијеђу односа српског и америчког народа и могућностима њиховог повезивања у будућности.