Свједок рекао да су оптужени били војно ангажовани
Спахић је испричао да је до августа 1993. био командир истуреног одјељења тзв. Армије БиХ на линији одбране у мјесту Мењак код Вогошће, као и да оптужене Кешмера и Мензиловића познаје јер су одрасли на Мењаку, гдје их је током рата виђао у заједничкој војној кухињи.
"Ко год се ту задесио морао је бити војно ангажован, па тако и њих двојица&хеллип; Њихове породице по мом сазнању су биле у Велешићима", додао је Спахић.
За ратни злочин у Велешићима, уз Кешмера и Мензиловића, оптужен је и Елвир Муминовић, бивши припадници тзв. Армије БиХ, којима Тужилаштво БиХ на терет ставља да су у мају 1993. године силовали и сексуално злостављали малољетницу српске националности, нанијевши јој тешке физичке и психичке повреде.
Према оптужници, Муминовић је наоружан пиштољем на улици пришао дјевојци српске националности, присилно је заробио и одвео у један стамбени објекат, гдје су оптужени починили вишеструко мучење, злостављање и премлаћивање малољетне жртве.
Спахић је потврдио да је прва борбена линија на Мењаку пролазила поред кућа Кешмера и Мензиловића, док је у Кешмеровој кући била спаваоница за војску, а поред војна кухиња.
Он је рекао да је са Кешмером након августа 1993. године једном или два пута био на смјени, док са Мензиловићем није имао контакт.
Спахић је изјавио да Мензиловић није био с њим на линији и стражи, те да му није познато да ли се водио као припадник тзв. Армије БиХ.
Он је навео да му није познато јесу ли Кешмер и Мензиловић служили војни рок или били на некој обуци, појаснивши да ако неко није знао руководити оружјем да би га старији војници подучили.
"За моје размишљање ко год је био ту морао је изаћи на стражу, између осталих и малољетници. Из страха идеш. Код Кешмера и код остале дјеце сам у кухињи видио оружје. Прије августа 1993. сам могао виђати оружје код њих", навео је Спахић.
Суђење ће бити настављено 10. априла.