latinica  ћирилица
27/02/2018 |  07:52 ⇒ 28/02/2018 | 07:56 | Аутор: РТРС

НСРС о Стратегији борбе против корупције (ВИДЕО)

Народна скупштина Републике Српске наставиће сутра су 10 часова сједницу на којој ће разматрати Приједлог буџета Регулаторне комисије за енергетику Српске у овој години.
Народна скупштина Републике Српске - Фото: РТРС
Народна скупштина Републике СрпскеФото: РТРС

Биће разматран Приједлог статистичког програма Републике Српске од 2018. до 2021. године и извјештај о анализи и плану активности у вези са тражењем несталих, истраживању и процесуирању ратних злочина.

Посланици ће разматрати извјештај о сарадњи институција Републике Српске са Међународним кривичним судом за ратне злочине почињене на подручју бивше Југославије за 2016. годину.

Народна скупштина Републике Српске  данас  је размотрила Нацрт стратегије борбе против корупције у Српској од 2018. до 2022. године, чији је циљ јачање правног и институционалног оквира у овој области.

Од 2014. до 2016. године откривено је 1.096 кривичних дјела привредног криминалитета са обиљежјем корупције, а тужилаштвима су поднесена 682 извјештаја против 1.007 лица. За посланике опозиције ово је недовољан резултат стратегије која је, тврде, декларативна.

Владајући блок упозорава да сва сазнања у вези са дјелима у којима постоји сумња на корупцију треба пријавити. Осим овој тачки дневног реда, посланици су пажњу посветили и измјенама закона о извршном поступку, које ће растеретити основне судове и смањити трошкове онима који имају дуговања за телекомуникационе услуге и РТВ таксу.

20.46 - Шеф Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Радован Вишковић оцијенио је вечерас да је добро конципиран Нацрт стратегије борбе против корупције у Српској од 2018. до 2022. године, али да се поставља питање какви ће бити резултати у спровођењу овог документа.

"Процедурално нема замјерки на доношење овог документа, али чини ми се да резултат у његовом спровођењу у већем дијелу не зависи од нас. Можда је некоме интерес да буде створена перцепција да смо сви овдје корумпирани, лопови и исти, што није тачно", рекао је Вишковић у Народној скупштини Републике Српске у расправи о Нацрту стратегије.

Он је нагласио да постоји проблем приликом јавних набавки, које су у надлежности нивоа БиХ, а да је законски и институционлани оквир у Српској за борбу против корупције обезбијеђен.

"Било је раније покушаја из Републике Српске да буде промијењен Закон о јавним набавкама, јер је извор корупције. Зато је оправдано поставити питање да ли нам ово неко свјесно и намјерно сервира и зашто се не дозвољава да Закон о јавним набавкама буде промијењен?", додао је Вишковић.

Посланик СДС-а у Народној скупштини Републике Српске Недељко Гламочак каже да Стратегијом неће бити ријешени проблеми корупције.

"Ово је трећа стратегија коју доносимо, а резултата у борби против корупције немамо. Примјер јесу стечајни поступци у предузећима када буде заборављено што је раније рађено, односно довело до овог поступка, што јасно говори о свему", рекао је Гламочак.

Клуб посланика ПДП-а предложио је Народној скупштини закључуак у којем траже да Скупштина задужи Владу Републике Српске да у року од 60 дана припреми измјене законских прописа којима ће бити регулисано да запослени у јавном секотру Српске могу остварити лична примања само по једном основу.

19.48 - Министар правде Републике Српске Антон Касиповић истакао је да је циљ Нацрта стратегије борбе против корупције у Српској од 2018. до 2022. године јачање правног и институционалног оквира у овој области.

Касиповић је нагласио да је неопходно створити претпоставке за активно учешће појединаца и организација у ефективној реализацији политика, програма и мјера за борбу против корупције, те ојачати повјерења грађана у институције.

"Визија Стратегије јесте активан ангажман свих релевентних учесника у борби против корупције у Републици Српској да би био смањен степен корупције у свим сферама друштва, даље социо-економске реформе и развој Српске, минимална толеранција коруптивног понашања, њено проактивно откривање и ефикасно процесуирање", рекао је Касиповић.

Он је навео да су циљеви документа јачање правног и институционалног оквира за борбу против корупције, ефективније искориштавање постојећих капацитета и унапређење сарадње у детекцији и процесуирању коруптивних дјела, те јачање транспарентности и интегритета јавног сектора.

Касиповић каже да је неопходно јачање транспарентности и интегритета јавног сектора.

"У оквиру овог стратешког циља бавимо се посебним антикоруптивним политикама у вези са јавним службама, јединицама локалне самоупаве, пословним сектором, јавним предузећима, те образовним и здравственим институцијама", додао је Касиповић.

Напоменуо је да је стратешки циљ документа подизање свијести грађана и јавности о значају борбе против корупције.

19.27 - Посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Синиша Максимовић позвао је посланика НДП-а Здравка Крсмановића да пријави ако има конкретне податке да је било злоупотреба у вези са изградњом и опремањем бијељинске болнице, те негирао његове наводе.

"Потребно је говорити аргументима. Тачно се зна колико је из кредита Европске инвестицоне банке од 100 милиона евра отишло за бијељинску болницу, а колико за Клинички центар у Бањалуци", рекао је Максимовић реплицирајући Крмсновићу на његове наводе о томе да постоје сумње колики је стварно кредит за изградњу болнице у Бијељини.

Максимовић је истакао да је болница у Бијељини изграђена 2013. године и да она од отварања одлично функционише, те подсјетио да је њена изградња ишла по принципу - пројектовање, градња и опремање.

18.20 - Посланик НС који дјелује у Клубу СДС-а у Народној скупштини Републике Српске Горан Ђорђић изјавио је да је Комисија за спровођење стратегије борбе против корупције само формално испоштовала своју функцију, али не и суштински.
Ђорђић је, током расправе о информацији о реализацији стратегије борбе против корупције у Српској за период 2013-2017. година, рекао да та информација показује да је Комисија само формално испоштовала своју функцију.

Посланик НС који дјелује у Клубу ПДП-а Адам Шукало рекао је да ова информација заслужује негативну оцјену, наводећи да је двије године након усвајања Стратегије борбе против корупције из 2013. године Народна скупштина требало да засједа и сагледа шта је урађено у вези са тим документом и шта још треба да буде предузето.

Он сматра да је поражавајуће то што се у Комисију за спровођење стратегије борбе против корупције на раније објављене конкурсе није јавио нико из области медија и синдиката.

Посланик СДС-а Давор Шешић подсјетио је да се у информацији наводи већи број закона који су усвојени ради ефикаснијег сузбијања корпуције, те напоменуо да циљ није у доношењу закона, него у његовом спровођењу.

Према Шешићевим ријечима, ова информација је морала да садржи конкретне податке.

17.50 - Министар правде Српске Антон Касиповић рекао је да су у системском спречавању корупције постављена три приоритета - спречавање корупције, њено сузбијање и сарадња институција са невладиним скетором на подизању свијести о штетности ове појаве.

У информацији је наведено да је у Српској од 2014. до 2016. године откривено 1.096 кривичних дјела привредног криминалитета која имају обиљежја корупције, а надлежним тужилаштвима поднесена су 682 извјештаја против 1.007 лица.

Опозициони посланици, који су се јављали за дискусију, тврдили су током расправе да су у Српској показани слаби резултати борбе против корупције, као и да за то нема политичке воље.

15.14 - Посланик СНСД-а Игор Жунић рекао је да сва сазнања у вези са дјелима у којима постоји сумња на корупцију, треба пријавити. Апеловао је да надлежне службе, почевши од тужилаштва, раде свој посао.

Он је навео у Народној скупштини током расправе о информацији о реализацији Стратегије борбе против корупције у Српској за период 2013-2017. година, да када је ријеч о криминалу и корупцији "нема власти ни опозиције".

"Одговорност за рјешавање ових питања је на свима нама и ту нема привилегованих", истакао је Жунић.

Посланик ПДП-а Перица Бундало нагласио је да би темом корупције, између осталих, требало да се баве социолози, психолози, школство и Црква.

14.21 - Посланик ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске Мирослав Брчкало изјавио је данас да су резултати борбе против корупције у Српској поражавајући, али је да је донесен већи број закона који би требало да побољшају стање у том сегменту.

Према његовим ријечима, у борби против корупције показани су "симболични и скромни резултати" правосудних институција.

Посланик ПДП-а Бранислав Бореновић сматра да је "корупцијом нанесена вишемилионска штета Српској", као и да у том извјештају нису наведена конкретна дјела са коруптивним елементима.

Посланик СДС-а Недељко Гламочак нагласио је да у Српској нема политичке воље у власти за борбу против корупције.

Посланик СРС Српске Миланко Михајилица рекао је да је Стратегијом борбе против корупције, усвојеном прије неколико година, предвиђено и формирање антикоруптивног тима, а који још није формиран.

13.03 - Министар науке и технологије Републике Српске Јасмин Комић истакао је данас да је циљ Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о научноистраживачкој дјелатности и технолошком развоју стварање претпоставки и услова за достизање стратешких циљева у области науке и технологије.

"Како би биле створене претпоставке и услови за достизање стратешких циљева у области науке и технологије и реализација мјера прописаних Акционим планом, указала се потреба да одређена питања, која су регулисана Законом, буду дефинисана на другачији начин", рекао је Комић у Народној скупштини, образлажући законско рјешење.

Он је подсјетио да је у априлу прошле године у Народној скупштини усвојена Стратегија научног и технолошког развоја Републике Српске за период 2017-2021. година под називом "Знање за развој", а након тога и Акциони план за њену реализацију.

Народна скупштина Републике Српске размотрила је наведено законско рјешење.

12.34 - Министар правде Републике Српске Антон Касиповић рекао је да је Нацртом закона о измјенама и допунама Закона о судским таксама предвиђено да судске таксе буду ослобођене жртве ратне тортуре, њихова дјеца и чланови уже породице.

Касиповић је, образлажући овај акт на сједници Народне скупштине Српске, рекао да је ово уврштено у Нацрт закона на иницијативу Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Српске.

Он је навео да је на иницијативу Пореске управе Српске продужен рок на три године за застару наплате таксене обавезе, умјесто на двије године, колико је тренутно дефинисани рок.

Према његовим ријечима, судске таксе ослобођена су и лица која пријављују корупцију и лица која трпе штетне посљедице због тога што су пријавила корупцију.

Касиповић је истакао да је на иницијативу Министарства финансија Српске регулисано то шта се враћа таксеном обвезнику уколико је такса наплаћена принудним путем, а остварили су се услови за враћање таксе.

12.09 - Министар правде Републике Српске Антон Касиповић истакао је да се одлука Уставног суда Републике Српске односила на обавезан минимум средстава који су Република, градови и општине, који имају извршне одлуке, дужни да у буџетима предвиде за њихову исплату.

"Према одлуци Уставног суда БиХ о допустивости у меритуму, дефинисана је предаја непокретности купцу. Прописано је да након полагања цијене, суд рјешењем досуђује непокретност купцу, а да се рјешење објављује на огласној табли суда, те доставља купцу и свим лицима којима се доставља закључак о продаји", рекао је Касиповић, образлажући Нацрт измјена и допуна наведеног закона.

Он је нагласио да су измијењене и одредбе којима се дефинише појам вјеродостојне исправе, на начин да се као вјеродостојна исправа сматра и рачун или извод за телекомуникационе услуге и РТВ таксе.

10.40 - Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић изјавио је данас да разлог за доношење Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о штрајку лежи у потреби његовог усклађивања са одредбама новог Закона о раду, као и са новим Законом о мирном рјешавању спорова. Он је образлажући овај акт на сједници Народне скупштине Републике Српске рекао да Закон о раду више не познаје појам већински репрезентативни синдикат, као и већинско удружење послодаваца, већ да су њиме прописани услови за утврђивање репрезентативности синдиката и послодаваца на нивоу Републике Српске.

Савановић је додао да Закон о раду дефинише синдикално организовање на нивоу подручја, области или гране, док је ранији Закон о раду познавао синдикално организовање и организовање послодаваца само на нивоу гране и дјелатности.

Посланик СДС-а Недељко Гламочак сматра да се овим нацртом спутава штрајк, али и ствара конфузија у синдикалном организовању, а што "може штетити заједници и друштву, а не донијети бенефит властима".

Савановић је најавио да ће овај нацрт ићи у јавну расправу која ће трајати 60 дана и да ће се након тога, када се за то стекну услови, у форми приједлога на њега моћи амандмански дјеловати како би се добио што квалитетнији акт.

Пренос сједнице Парламента Српске можете пратити на РТРС плус.