latinica  ћирилица
14/12/2017 |  16:39 ⇒ 19:33 | Аутор: РТРС

Додик: Босићева декларација о аутопуту Београд - Сарајево штетна за Српску

Предсједник СНСД-а Милорад Додик оцијенио је данас на Јахорини, након састанка делегација СНСД - а и ХДЗ - а коју је предводио лидер ове странке Драган Човић, да је декларација Младена Босића о траси пута Београд-Сарајево, која је данас усвојена у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, супротна интересима Српске и одлукама Владе Републике Српске и његовим намјерама као предсједника.
СНСД и ХДЗ - Фото: РТРС
СНСД и ХДЗФото: РТРС

Додик сматра да је то искључиво у интересу политичког Сарајева и да су Босић и они који су данас подржали ту декларацију из Републике Српске били на фону бошњачког политичког пројекта који иде за тим да се исток Српске потпуно занемари и да се на тај начин исфаворизује оно што је њихов интерес.

"Не видим потребу за тим и одбацујем било какву сагласност коју би Република Српска дала. Остајемо на траси Вишеград-Рогатица-Соколац-Пале-Источно Сарајево-Сарајево и тај став се неће мијењати и нећемо дати сагласност", рекао је Додик и додао да је ријеч о спекулацији Босића и оних из СДС-а који су то урадили.

Додик наглашава да је то било непотребно за Републику Српску јер се у овом тренутку разговара о изградњи ауто-пута који повезује Брчко, Бијељину и даље према Београду и то је Српска у својим стратешким плановима већ донијела.

Према његовим ријечима, овако је Босић био у функцији реализације бошњачког циља да Брчко комуникацијски веже за Сарајево.

Говорећи о Акционом плану за чланству НАТО /МАП/, Додик је рекао да је ХДЗ, који представља политичку вољу Хрвата у БиХ, загледан у своју матичну земљу Хрватску и логично је да подржава НАТО интеграције и да то разумије, али и да ХДЗ вјероватно разумије да је српски народ загледан у политике глобалних регионалних интеграција у вези са оним што ради Србија, која је прогласила неутралност и то Република Српска подржава.

"То није наш циљ и док ми водимо ове политике нећемо давати сагласности на нивоу БиХ", истакао је Додик.

Говорећи о Дејтонском мировном споразуму, Додик је рекао да је он урушен вољом међународног фактора, скрнављен насиљем високих представника у континуитету који су рушили његове базичне одредбе.

"Главни кривац за нефункционисање БиХ је наметање рјешења које су чинили странци у овој земљи. Овдје се и даље задржава процес одлучивања који се зове амбасадорократија која подразумијева да амбасадори неких страних земаља покушавају да донесу одлуке, а онда би кривили нас зашто то не функционише", нагласио је Додик.

Он је додао да Дејтонски споразум никада није примијењен до краја и да се почео одмах мијењати да би се омогућила доминација пројекта бошњачко-муслиманског народа у БиХ на уштрб Хрвата и Срба.

Додик је нагласио да БиХ може успјети само под условом да се три конститутивна народа и њихови представници нађу на нивоу БиХ, без странаца, и покушају да нађу базични консензус, који никада није постигнут.

На питање да ли преко Ненада Стевандића жели да дестабилизује опозицију у Српској и позицију коалиционог партнера ДНС-а, Додик је рекао да је Стевандић добар партнер и да је показао своју приврженост идеји Републике Српске тиме што је изашао из СДС-а и формирао своју политичку партију која се укључила у структуру већинског одлучивања у Српској.

Према његовим ријечима, односи које Стевандић има са ДНС-ом су односи двије политичке партије и нека кадровска питања биће брзо разријешена.

На питање новинара шта је остало од Дејтонског мировног споразума, лидер ХДЗ БиХ Драган Човић рекао је да је остао Дејтон, колико год оскрнављен неким фазама које је назвао "пузајуће измјене Устава ФБиХ". Он сматра да ће се о томе морати веома брзо разговарати након избора. "Вјерујем да ћемо бити у тој позицији власти на свим нивоима и онда ћемо врло прецизно заузети свој став и наш циљ је обезбиједити конститутивност три народа", каже Човић.

Говорећи о ставовима међународних институција и будућности БиХ, Човић каже да ће двије странке наставити да граде овакве партнерске односе и европски пут, у чему су били предводници. Он је подсјетио да је БиХ требало до 15. децембра да заврши Упитник Европске комисије, а још није испуњено ни 20 одсто, јер се механизам координације не активира до краја.

СНСД и ХДЗ БиХ договриле усаглашавање свих ставова на свим нивоима у БиХ

Делегације СНСД-а и ХДЗ-а БиХ, предвођене лидерима ових странака Милорадом Додиком и Драганом Човићем, договориле су данас да на свим нивоима у БиХ усаглашавају ставове јер је "довољно кризе" у земљи. Додик и Човић су истакли да су задовољни досадашњом сарадњом и најавили да ће она још јаче бити настављена у наредној години.

Додик је рекао да између СНСД-а и ХДЗ-а БиХ нема ниједно отворено питање и да ове двије партије желе да допринесу стабилизацији укупних прилика у БиХ.

"Заједничке вриједности су нам европске интеграције. У наредној години наставићемо разговоре и сарадњу о свим питањима", додао је Додик.

Он је поновио да у БиХ не постоји скупштинска већина.

"Констатовали смо данас да је стање у БиХ што се тиче инструмената одлучивања у значајном застоју и кризи и да у том погледу не постоји ни скупштинска нити било каква друга већина која би могла да буде дјелотворна", рекао је Додик.

Према његовим ријечима, постоје и неке спекулативне намјере окупљања неких ад хок већина које би могле да усвоје нешто што није интерес свих и на тај начин нанесу штету. Додик је изразио наду да ће Представнички дом парламента БиХ подржати Изборни закон који је предложио ХДЗ БиХ, а који подржава СНСД јер он предвиђа да конститутивни народи бирају своје представнике.

"Српски народ је заинтересован да се та пракса успостави у ФБиХ и да тамо гдје живе у већини, Срби могу да утичу на избор политичких представника из српског народа", рекао је Додик.

Додик је навео да је на данашњем састанку било ријечи и о Уставном суду и пракси која је допринијела дестабилизацији у БиХ, те нагласио да је начин одлучивања тог суда потпуно неприхватљив, а улога странаца веома сумњива и непотребна. Према његовим ријечима, потребно је учинити да конститутивни народи доминантно одлучују у том органу.

Додик је нагласио да ће СНСД и ХДЗ још више побољшати међусобно повјерење кроз заједничко дјеловање које ће ускладити на што је могуће вишем нивоу, а све у интересу једног и другог народа.

"Ми желимо да изградимо наше односе који ће јасно дати до знања да су ове двије партије незаобилазне као представници воље народа и у будућим процесима у БиХ", рекао је Додик.

Додик је напоменуо да постоје и неке разлике, јер је ХДЗ посвећен НАТО интеграцијама, а СНСД промовише процес војне неутралности, али да поштују ставове једни других.

Лидер СНСД-а је рекао да је одлука "Сејдић и Финци" мртво слово на папиру и оцијенио да не треба ни да се проводи у будућности ако то до сада није учињено. Што се тиче избора чланова Предсједништва БиХ, Додик каже да мора остати да се бира Србин, Хрват и Бошњак и да ће имати заједнички став о тој теми.

Човић је рекао да су делегације двије странке на данашњем састанку креирале активности за наредни период јер ни у БиХ нити у ФБиХ нема скупштинске већине. Он је истакао да су се договорили да на свим нивоима усаглашавају ставове јер је "довољно кризе у БиХ".

Лидер ХДЗ-а је рекао да су СНСД и ХДЗ БиХ опредијељени за европски пут, да желе кандидатски статус који мора заживјети кроз механизам координације, "који мора дјеловати већ данас и не може се избјегавати".

Говорећи о изборном закону, Човић је рекао да ХДЗ БиХ и СНСД желе легитимно представљање у складу са Уставом БиХ и да други не могу бирати представнике једном народу. Он наглашава да је презадовољан комуникацијом и сарадњом са СНСД-ом и да вјерује да ће у наредној години на најпрактичнији начин показати још већу усаглашеност око свих питања, а тамо гдје немају заједнички став да ће се разумјети и као прави партнери тражити рјешења.

Делегацију СНСД-а на састанку чинили су и потпредсједници странке Жељка Цвијановић, Никола Шпирић и Марко Видаковић, члан Предсједништва СНСД-а Сташа Кошарац и генерални секретар Лука Петровић, а ХДЗ-а БиХ високи функционери ове странке Борјана Кришто, Вјекослав Беванда, Маринко Чавара и Давор Чордаш.

Извор: СРНА