latinica  ћирилица
30/11/2017 |  16:42 | Аутор: РТРС

Балкис у Бакинцима постаје археолошки парк

Археолози Завичајног музеја из Градишке приводе крају конзервацију базилике пронађене у оквиру рановизантијског града Балкис, у селу Бакинци поред Лакташа.
Балкис у Бакинцима постаје археолошки парк - Фото: Глас Српске
Балкис у Бакинцима постаје археолошки паркФото: Глас Српске

Они већ пет година активно истражују заборављени рановизантијски град Балкис, који носи етикету најстаријег епископског центра на простору Републике Српске.

- Град је могао постати епископски центар четрдесетих година шестог вијека, након чувене обнове утврђења и базилика у Панонији и Далмацији, од стране византијског цара Јустинијана. Први пут се помиње у љето далеке 597. године у налету аварске војске под вођством војсковође Бајана. Тада је он, заједно са својим војницима, прешао ријеку Саву негдје између Сирмијума (Сремске Митровице) и Сервицијума (Градишке), те порушио тај град заједно са 40 утврђења и стражарница, док је комплетно становништво поубијао - истакао је археолог и директор Завичајног музеја Градишка Бојан Вујиновић.

Вујиновић наводи да се тај импозантни археолошки комплекс пронађен 2012. на локалитету Градина у селу Бакинци простире на површини од једног квадратног километра, гдје затрпани зидови крију тајну хришћанског центра стару више од 15 вијекова.

Подсјећа да је прошле године завршена конзервација и презентација највеће сондажно истражене базилике, док су ове године били концентрисани на завршетак археолошких радова на истраженом простору друге базилике.

- Током тог рада пронађена је римска цигла и тегула, прозорско стакло те неколико фрагмената касноантичке керамике, која се на основу аналогија доводи у везу са периодом петог и шестог вијека. Након тога, урађена је и дјелимична конзервација - навео је Вујиновић.

Додаје да су у сарадњи са Туристичком организацијом општине Лакташи и Фондацијом Балкис ове године урадили и сигнализацију и информативне табле на самом локалитету, те приступне путеве до свих истражених дијелова овог археолошког комплекса.

- План је да сљедеће године завршимо конзервацију свих сондажно истражених дијелова свјетовних и сакралних објеката са циљем формирања прве фазе археолошког парка и представљања туристима - нагласио је Вујиновић.

Током истраживања највеће базилике на једном импосту стуба пронађен је латински натпис са именима Цо(н)стан(т)иус, Андреас и Цонстанц. С обзиром на то да иза сваког имена стоји урезан крст, постоји могућност да се ради о свештеницима или епископима.

Извор: Глас Српске