Дан Републике Српске
latinica  ћирилица
29/11/2017 |  12:46 ⇒ 19:50 | Аутор: РТРС

Пленковић изразио саучешће породици Праљак

Премијер хрватске Андреј Пленковић на ванредној конференцији изјавио је саучешће породици Праљак.

"Праљак је одузео себи живот", рекао је Пленковић на конференцији за новинаре у Загребу и изразио саучешће породици.

Он је прокоментарисао и пресуду, и рекао да је Хрватска током рата пружала помоћ избеглицама, да је прва признала самосталност БиХ, које не би било без Хрвата.

"Хрватска је три пута покушала да се прикључи суду као пријатељ суда, међутим Хаг је то одбио" подсјетио је Пленковић.

Оцијенио је да се поресудом на погрешан начин алудира на улогу Хрватске у ратним временима. Он је рекао и да суд није исту пресуду изрекао и Србији.

Предсједница Хрватске Колинда Грабар Китаровић прекида боравак на Исланду и хитно се враћа у земљу. У контакту је с предсједником хрватске Владе Андрејом Пленковићем, сазнаје Н1.

Бивши министар одбране Хрватске Павао Миљавац рекао је поводом данашње пресуде Хашког суда шесторици челних људи Херцег-Босне за удружени злочиначки подухват да је то потпуна неправда, јер нико не спомиње жестоке операције такозване Армије БиХ и муџахедине који су чинили страшне злочине. Миљавац је рекао хрватским медијима да је Хашки суд политички суд, те да ће пресуда продубити напетости.

Хрватски адвокат Јадранка Слоковић истиче да би, да су живи, први предсједник Хрватске Фрањо Туђман, министар одбране Гојко Шушак и начелник главног штаба Хрватске војске Јанко Бобетко одговарали пред Хашким судом, те да ће пресуда шесторци Херцег-Босне имати несагледиве посљедице.
"То није пресуда Хрватској, али је пресуда у коју је укључен хрватски државни врх. Ту нема дилеме", наводи Слоковићева.

Адвокат Анто Нобило оцјењује да је пресуда врло озбиљна, јер потврђује удружени злочиначки подухват. Он сматра да би се предсједник Колинда Грабар Котаровић и премијер Хрватске Андреј Пленковић "морали дистанцирати од тамних дијелова Туђманове политике".

Медији у Хрватској: Србија ослобођена кривице

Друштвене мреже у Хрватској препуне су разигнираних коментара у вези са чињеницом да је Хашки трибунал дефинитивно уврстио Хрватску у удружени злочиначки подухват у БиХ, а хрватско-муслимански конфликт окарактерисао као међудржавни сукоб. Србија је ослобођена те кривице, а Хрватска је наведена као одговорна за рат у БиХ - најчешће су реакције на новинским и другим порталима.

Посебно се истиче чињеница да су први предсједник Хрватске Фрањо Туђман, министар одбране Гојко Шушак и још неки функционери и у првој пресуди "шесторци" Херцег-Босне наведени као чланови удруженог злочиначког подухвата.

Некадашњи предсједник Србије Слободан Милошевић није осуђен, у пресуди команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу није наведена Србија као дио удруженог злочиначког подухвата, па је Хрватска једини страни кривац и учесник рата, наводе чланови друштвених мрежа.

Министар одбране Србије Александар Вулин изјавио је да пресуда шесторици функционера Херцег-Босне у Хагу показује шта се дешавало између Бошњака и Хрвата у БиХ тамо гдје нису били савезници.
Вулин је рекао да ће пресуда оставити посљедице на двије земље, али и на бошњачки и хрватски народ.

Он је оцијенио да је најважније за Србију и Србе да се та пресуда не односи на њих, а да показује шта се дешавало између Бошњака и Хрвата на простору БиХ тамо гдје нису били савезници.

Жалбено вијеће Хашког трибунала потврдило је високе казне за челнике некадашње Херцег-Босне и формулацију о удруженом злочиначком подухвату у коме је учествовао и тадашњи државни врх Хрватске.

Извор: Агенције