"Српска и Србија све јаче и боље" (ФОТО/ВИДЕО)
Отварању манифестације присуствовали су министри двије владе, као и бројне званице и гости из привредног, јавног и културног живота Српске и Србије.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик, отварајући манифестацију, рекао је да размишља о томе да ли Република Српска треба да се представља у Србији, када она припада Србији као што Србија припада Републици Српској, када су једно, када у њима живи јединствени српски народ.
- Ми смо Срби, ми смо једно, наш идентитет је једно, наш језик и писмо су једно, наша вјера је једно - рекао је Додик, нагласивши да су Република Српска и Србија све јаче и боље.
Додик је истакао да Република Српска и Србија имају најбољу сарадњу, захваливши политичком руководству Србије за подршку. Он је такође, нагласио да је стање у Републици Српској нормално и стабилно.
Додик је рекао да у региону нема мира и стабилности без мирне и просперитетне Србије и да је Република Српска загледана у Србију, која јој је увијек помагала и била уз свој народ у Српској, чак и када су то многи оспоравали.
- Не одустајем од својих снова да Република Српска и Србија буду једно, желим Србији и Српској све најбоље - поручио је предсједник Српске.
Додик је позвао Србе да се окупе и укључе у израду Декларације о очувању српског идентитета, коју је предложио предсједник Србије Александар Вучић.
Предсједник Српске је, на крају свога обраћања, пожелио срећу и српским кошаркашима који вечерас играју против репрезентације Русије полуфиналну утакмицу на Европском првенству.
- Први пут желим да Србија побиједи Русију - рекао је Додик, уз громогласан аплауз присутних.
Патријарх српски Иринеј рекао је да присуство овом величанственом скупу, посвећеном Републици Српској у Републици Србији, представља велику радост и част.
- Ово је празник једног јединственог народа. Дрина није ријека која нас дијели, већ мост који нас спаја и тако је било кроз читаву нашу историју - рекао је патријарх.
Патријарх је позвао на мир и јединство свих народа.
- Желимо да будемо јединствени у свему, желимо мир нашем народу и другим народима са којима дијелимо ово поднебље, а оно што највише желимо је мир и слога свим људима добре воље - нагласио је патријарх српски Иринеј.
- Морамо његовати јединство у свему, како бисмо опстали и одупрли се свим негативним силама. Само јединствени можемо одољети свим искушењима. Нека живи српски народ у Републици Српској и Србији и свима њима желим поручити да не забораве своје коријене и своју државу - поручио је патријарх.
Директора Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, обраћајући се присутнима, рекао је да се манифестација "Дани Српске у Србији" одржава пету годину за редом, да је припремљен богат и разноврстан програм и да је ово, између осталог и прилика за унапређење привредних односа Српске и Србије.
- Једни без других не можемо, не умијемо и не смијемо, а ова манифестација је прилика да се још једном сретнемо онако како се срећу најрођенија и вољена браћа - рекао је Цицовић.
Већ пету годину, Српска својим домаћинима у Србији представља привредне, културне, туристичке и спортске потенцијале. Српска ће се са 32 програма, 45 извођења и око 800 учесника, у пуном потенцијалу, у наредних седам дана представити у 12 градова Србије.
Посебно мјесто у оквиру манифестације "Дани Српске у Србији" заузима наша туристичка понуда, тако да је и ове године званични програм почео у Кнез Михајловој улици, отварањем информативног штанда намијењеног туристима.
Тим поводом, бројним Београђанима у овој централној пјешачкој зони, обратио се министар трговине и туризма Српске Предраг Глухаковић, а свечану ноту овом догађају дао је оркестар "Алекса Шантић" из Угљевика.
"Влада Републике Српске, предсједник Републике Српске, цијела Република Српска је је поновно у Србији и сигурно да на туристичкој понуди имамо шта да покажемо. Драго нам је да је ова манифестација постала традиционална", изјавио је министар Глухаковић приликом отварања туристичког штанда.
Министар за економске односе и регионалну сарадњу Републике Српске Златан Клокић оцијенио је да ова манифестација представља круну специјалних и паралелних односа између Српске и Србије и као таква има изузетан значај.