latinica  ћирилица
11/05/2017 |  17:13 ⇒ 20:20 | Аутор: РТРС

Предмет "Велики парк" - Свједоцима непозната судбина заробљених војника

У Суду БиХ данас је, исказима двојице свједока Тужилаштва БиХ о дешавањима у сарајевском насељу Добриња, настављено суђење у предмету "Велики парк" у којем су бивши командант Специјалне јединице МУП-а такозване РБиХ Драган Викић и још три лица оптужени за ратне злочине против осам заробљених припадника ЈНА српске националности 1992. године у Сарајеву.
Оптужени у предмету "Велики парк" Драган Викић и његов бранилац Фахрија Каркин - Фото: СРНА
Оптужени у предмету "Велики парк" Драган Викић и његов бранилац Фахрија КаркинФото: СРНА

Свједок Ферид Мујезиновић рекао је да је почетком априла 1992. године, као припадник Територијалне одбране и лице задужено за добрињско насеље "Ц пет", обавијештен о томе да неко хоће да "дигне" транспортер на којем су били митраљез и противавионски митраљез, који се налазио 50 метара од његове зграде.

"Отишао сам тамо и видио узнемиреног човјека који је у руци држао ручни бацач окренут према транспортеру и извјесног Хаџића, који је касније био командант на Добрињи. У транспортеру је било осам војника у униформи ЈНА, нису имали оружје, само фишеклије са ручним бомбама", навео је Мујезиновић.

Он је рекао да су заробљени војници одведени до Станице полиције која је била смјештена у мјесној заједници, а удаљена 60 до 70 метара од мјеста гдје се налазио транспортер.

"Испред Полицијске станице није било никога, а свих осам заробљених ушло је унутра. Ја нисам улазио, вратио сам се до транспортера да са њега скинем наоружање, након чега сам отишао кући", испричао је Мујезиновић.

Он каже да не зна шта се даље дешавало са војницима, те да је послије годину дана чуо "да су изведени из Викићевих просторија и убијени пред његовим вратима, што су тешке оптужбе".

Бивши припадник војне полиције на Добрињи Сенад Мемишевић рекао је да је прву информацију о транспортеру који "хоће да пуца према зградама и по цивилима" добио у раним поподневним часовима.

"На мјесту догађаја видио сам транспортер који је слетио са пута, спала му је лијева гусјеница. Тражио сам да не пуцају, да се предају. Командир транспортера, са којим сам разговарао, рекао је да ће се предати, што су учинили. Изашло је осам униформисаних, ненаоружаних комшија резервиста, а не војника, од којих сам већину познавао", навео је Мемишевић, који је од јануара 1993. године био припадник Викићевих специјалаца.

Свједок је потврдио да су заробљенике кроз шпалир окупљених грађана, којим нису дали да их туку, спровели до Полицијске станице на Добрињи, гдје је командир транспортера тражио да разговара са извјесним пуковником из Лукавице.

"И ја сам разговарао са пуковником и тада је речено да нико не смије да дира заробљене. Након тога чуо сам се са командантом Војне полиције Керимом Лучаревићем који ми је рекао да ће по њих доћи комби. Дошле су двије особе у затвореном комбију и преузеле војнике, о чему сам обавијестио Лучаревића. Одвезени су према општини Нови град, не знам тачно гдје", испричао је Мемишевић, нагласивши да не зна шта се са њима даље дешавало.

На почетку суђења, Викићев бранилац Фахрија Каркин затражио је да суђење буде одгођено до даљег због информације да је против Неџада Херенде и Едвина Јусића расписана међународна потјерница, а које Тужилаштво БиХ сумњичи да су убили осам војника у сарајевском Великом парку.

Каркин сматра да би њихово привођење и спајање у судском поступку са осталима умногоме промијенило ток суђења.

Суд је одбио његов приједлог уз констатацију да је неизвјесно када ће Херенда и Јусић бити приведени.

Данашње суђење пратила је и предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево Мирјана Цабо која је након суђења рекла новинарима да даје пуну подршку тужиоцу Весни Илић да истраје у истини и правди, да би коначно дочекали да неко одговара за овај злочин.

"Свима је познат овај злочин, а нико не зна гдје су ти људи. Ми располажемо дописом да су они пуштени и 25 година чекамо да дођу кућама. Не знам шта ће даље бити, али се надам да ће тужилац успјети бар нешто доказати и вратити посмртне остатке и некога оптужити за овај и низ злочина који су се дешавали у Сарајеву", навела је Цабо.

За ратне злочине против заробљених припадника ЈНА 1992. године у Сарајеву оптужени су бивши командант Специјалне јединице МУП-а РБиХ Драган Викић, бивши министар унутрашњих послова такозване РБиХ Јусуф Пушина, те Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Оптуженима је стављено на терет да су знали и били информисани о заробљавању осам припадника ЈНА српске националности из транспортера у квару на подручју сарајевског насеља Добриња.

Према оптужници, они су били информисани о стављању заробљених војника ЈНА под контролу и надзор полицијских и безбједносних структура, који су потом изведени у Велики парк близу Дома полиције у центру Сарајева гдје су убијени рафалним пуцањем из ватреног оружја.

Након убиства, тијела припадника ЈНА су склоњена и одвезена с циљем да се уклоне и прикрију докази.

Дјелимични посмртни остаци двојице убијених су пронађени, а за осталима се још трага.

Суђење ће бити настављено 25. маја.

Извор: Срна