Савчић: Помен у Миљевићима не сматрати одустајењем од Добровољачке
"Ово треба схватити као опомену и поруку да морамо једни другима обезбиједити нормалне услове, да без присуства полиције и било каквих репресивних мјера које се предузимају дођемо, поклонимо се сјенима погинулих сабораца и сународника, запалимо свијеће и положимо цвијеће или нешто друго, како то код ког народа вјера и традиција захтијевају", поручио је Савчић.
Он је рекао да данас нису могли да уз српске обичаје и традицију обиљеже 25 година од страдања сабораца на мјесту гдје се злочин десио у Добровољачкој улици.
"Посљедњих година то је рађено на крајње увредљив начин јер су свијеће и цвијеће буквално остављани на улици, и то не на мјесту гдје се злочин тачно десио, а вјерски дио обреда почео се обављати тек прије двије године", навео је Савчић.
Он је у Миљевићима, на обиљежавању 25 година од злочина над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, нагласио да је ово један од најтрагичнијих догађаја у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату, а поготово начин како су ти војници погинули.
Савчић је напоменуо да је несхватљиво да људи који су тада редовно обављали свој задатак, који је најузвишенији чин одбране земље и заштите њеног интегритета и суверенитета, буду третирани као агресорска војска.
Он је нагласио да и начин извјештавања федералних медија о овом злочину говори о томе да и послије 25 година "имамо двије или више истина".
Припадници "Зелених беретки", "Патриотске лиге", МУП-а и Територијалне одбране БиХ напали су колону ЈНА у Добровољачкој улици 2. маја 1992. године.
У овом нападу живот су изгубила 42 припадника ЈНА, од којих су 32 били Срби, шесторица Хрвати, двојица Бошњаци и двојица Албанци.
Том приликом заробљено је 207 припадника ЈНА, 71 је рањен, а дан касније деветорица заробљених су убијени.
Злочин у Доровољачкој још нема судски епилог.
Извор: Срна