

Додик и Кустурица за подизање споменика НАТО жртвама у Београду
Додик је рекао за Спутњик, који је иницијатор ове акције, да је међународна агресија на Србију 1999. године ужасан злочин без казне једног дијела свијета који себе назива цивилизованим, а који је окупљен у НАТО.
Он је додао да се та агресија по намјери и сили која је употријебљена може назвати терористичком.
- Но, кад већ нема казне, свакако треба подржати акцију Спутњика, да у Београду, након толико година, буде подигнут споменик који ће подсјећати на невине жртве ове агресије, али и на бруталност и нечовјечност НАТО алијансе. То мора бити монументално здање, велико колики је и наш бол - рекао је Додик.
Предсједник Српске истакао је да то здање треба да подсјећа сав мирољубиви свијет на овај ужасни и срамни чин, у којем су изгубљени невини људски животи, углавном цивила, уништена села, градови, инфраструктура.
Он је навео да ово обиљежје у исто вријеме треба да буде опомена да се тако нешто не заборави и да се више никада и нигдје не понови.
Кустурица је рекао да би тај споменик требало да подсјећа на истину и како је све што се дешавало српском народу у прошлом вијеку био пројекат његовог нестанка.
- Требало је да се у нашој историји направи најскупљи трансфер и да Срби од жртве постану злочинци, сијачи геноцида, починиоци онога што је управо њима било намијењено и учињено - каже Кустурица.
Он је истакао да српски народ заслужује споменик, будући да је доживио највеће страдање у цијелом вијеку и да је то народ који су савезници само у Другом свјетском рату бомбардовали четири пута, док је НАТО бомбардовање 1999. године било "круна њихових злочина".
- Заслужујемо споменик који ће нас подсјећати на збир злочина који су нам учињени у име цивилизације и најновије идеје да се бомбама научимо демократији. Живјела Србија! - поручио је Кустурица.
Акцију Спутњика до сада су подржали предсједник Србије Томислав Николић, предсједник Српске академије наука и уметности Владимир Костић, академици Матија Бећковић, Душан Ковачевић и многе друге личности из јавног живота Србије.
Од агресије НАТО-а прошле су скоро двије деценије, а жртве нису добиле достојно спомен-обиљежје, због чега је Спутњик покренуо акцију да у Београду буде подигнут споменик жртвама агресије НАТО-а.
У иницијативи Спутњика истиче да је такав споменик или спомен-комплекс потребан да би се очувала култура сјећања на невине жртве једног безумног времена.
Извор: СРНА