latinica  ћирилица
22/01/2017 |  11:39 | Аутор: РТРС

У Аустрији живи око 1.000 потенцијалних џихадиста

У Аустрији терористи могу извршити напад у свако доба, упозоравају безбједносни експерти већ мјесецима, а разлог за стрепње је што у земљи живи тренутно око 1.000 потенцијалних џихадиста.

Посебно у Бечу, Доњој Аустрији и Штајерској, према процјенама Службе за заштиту уставности и борбу против тероризма, постоји јака и проблематична исламистичка сцена.

Колико присталица "Исламске државе" у Аустрији је стварно спремно на насиље тренутно нико не зна. Према подацима надлежних власти, 295 особа из Аустрије је протеклих година отпутовало у правцу Сирије, како би учествовало у џихаду на страни Исламске државе, преносе београдски медији.

Више од 60 џихадиста је заустављено на путу ка ратишту. Око 90 бивших бораца "Исламске државе", према подацима Министарства унутрашњих послова, поново се вратило у Аустрију и налази се под посебним надзором.

У борбама за "Исламску државу" живот је изгубило 44 бораца из Аустрије, а у региону захваћеном ратом још се налази 110 особа из Аустрије.

До сада је било 55 пресуда у вези са подршком "Исламској држави", отворено је 147 кривичних поступака, а 29 такозваних "страних ратника" је тренутно у затвору.

Међу лицима који су из Аустрије кренула у џихад највише је особа поријеклом из Чеченије, чак 120, али одмах иза њих су лица родом из БиХ око 40.

Око 20 одсто међу њима је женског пола.

У петак поподне полиција је ухапсила Аустријанца албанског поријекла који је осумњичен да је планирао бомбашки напад у Бечу.

Министар унутрашњих послова Волфганг Соботка, због ових података, захтијева више видео-надзора.

Он је, у изјави бечком дневнику "Естерајх", рекао да су потребни нови инструменти како би се држала под контролом салафистичко-исламистичка сцена.

"Најпре мислим на наногице за исламисте који представљају претњу. Међутим то није довољно. Морамо да изградимо видео надзор и умрежимо се са приватним камерама", рекао је Соботка, додајући да би се тиме спречило незапажено бјекство, али уједно би послужило и као фактор застрашивања.

Извор: Срна