Анђелковић: Интерес Срба је стварање складне заједнице, а не великодржавни пројекат
"Да тражимо и више, била би ријеч само о враћању отетог. Но, жељни мира, чак и наши национално надахнути прваци су одмјерени. Да се радикалније поставимо могу да нас наведу само они који нам негирају минимум неспорно нашег", истакао је Анђелковић.
Он је у ауторском тексту за београдски недељник "Печат" подсјетио да је српски народ брутално раскомадан деведесетих година, његови дијелови су етнички очишћени и новоуспостављеним границама одвојени од Србије.
"Србима је негирано уставно право конститутивног народа на самоопредјељење до отцјепљења. Опстали су као државни фактор само на простору на коме се, без обзира на НАТО агресију, одржала Република Српска. На великом дијелу нове независне државе Хрватске буквално су сатрти. Исто важи и за значајне области БиХ. У Црној Гори, која историјски јесте српска земља али је данас антисрпска држава, изложени су покушајима идентитетског геноцида. А на нашем окупираном Косову опстали су само на сјеверу које Албанци нису успјели да ставе под своју власт и у по којој енклави јужно од Ибра гдје су успјели да се одбране од албанског терора", навео је Анђелковић.
Он је оцијенио да "Срби сада имају једну државу без спољњег суверенитета али недвосмислено национално опредијељену и борбену и другу која је држава на међународно признат начин али је, чини се, претерано обазрива у националном дјеловању а знатан дио њене такозване елите је у најмању руку идентитетски збуњен - у распону од преминулог југословенства до аморфног евроунијатства".
"О српском питању у Србији се или не прича, то јесте правимо се као да оно не постоји, или се дискретно има у виду укључивање Републике Српске, прије или касније, у састав Републике Србије. Оба приступа су погрешна. Српско питање постоји и оно се може рјешавати само уз уважавање нашег државног полицентризма. Прошло је вријеме за феудалне погледе на политику, поготово свесрпску. Тим прије када смо за друге пуни политичке коректности а о Србима ван Србије и њиховим властима причамо као да су нам млађа браћа по средњовјековним схватањима. Није тако", нагласио је Анђелковић.
Он је оцијенио да је Република Српска држава и да се то мора уважавати, те да она може бити у савезу са Србијом а не њен дио.
"У крајњој линији, како сада ствари стоје више је Република Српска српски Пијемонт него Србија. Говорим то метафорично јер Србија, ипак, једина има потребне државне капацитете за потенцијално обједињавање српских земаља, али оно што је недвосмислено јасно нема више мјеста за централистичке концепте. Олако смо пристајали на њихово анулирање када смо били у заједници са онима који су само гледали како да њу напусте уз дио мираза који смо директно или индиректно /као оно што би нам у својству побједника у свјетским ратовима припало/ ми Срби унели. Зашто бисмо онда у Србији на њима инсистирали када буде ријечи о заједници са нашом истинском браћом који њу више желе од многих код нас утонулих у дубине националне апатије", упитао је Анђелковић.
Он је нагласио да се зато потпуно слаже са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком да треба тежити српском савезу на основама равноправности наших држава, а без штетних илузија о хијерархији међу њима и њиховим носиоцима власти.
"Интерес свих нас Срба је стварање складне заједнице у којој ће се сваки наш државни чинилац осјећати комотно. То је сан који треба да сањамо и на прагматичан начин да се за њега залажемо. Не у смислу бучног али испразног такозваног 'ура' патриотизма нити ирационалног срљања у сукобе. Опет, не треба ни да пристајемо на окупационе стеге које нас спречавају да желимо национално јединство и рационално дјелујемо њему у прилог", додао је Анђелковић.
Он је рекао да се већ чују, чак и од добронамјерних људи, уплашени коментари да поново рескирамо да се, како каже, на нас обруше муње и громови зато што обзнањујемо намјере, макар за сада на званичан начин само са западне стране Дрине, да стремимо српском уједињену.
Он је истакао да је ту ријеч о несхватању свјетских токова. "Прошло је вријеме када су глобални агресори могли да нас ракетама и санкцијама ломе. Данас једино сами себе можемо да држимо у ропству услед ЕУ испраних мозгова и паралишућих војно-политичких страхова, које антисрпски пропагандисти експлоатишу како би пристајали на окупацију и онда када су постмодерни окупатори сјенка онога што су били. Крајње је вријеме да прекинемо са тим", поручио је Анђелковић.
У тексту под насловом "Полицентричне српске интеграције" Анђелковић је цитирао редитеља Емира Кустурицу који је рекао да је куцнуо час да се "заустави мазохистичко понашање највећег дијела наше интелектуалне и политичке елите која избјегава да се супротстави понижавању и да напусти политику кретања испод радара и клечања пред политичким непријатељима".
"Не смијемо више да оклијевамо да нашу политичку великодушност преусмјеримо са других ка нама... Позиви из национално свјеснијег дијела нашег државног простора на прагматично дјеловање у правцу националног јединства, не смију остати без одјека у Србији. То би било срамно и национално нихилистички", поручио је Анђелковић.
Извор: СРНА