Додик: Српска има шансу да захтијева свој статус, спреман сам за историјски договор (ВИДЕО)
Додик је у интервјуу за РТРС рекао да Српска има шансу да већ у првој половини сљедеће године захтијева свој статус и да га презентује свијету на начин који ће бити разумљив, те да иза тога треба да стоји јединство свих политичких фактора из Републике Српске, па и представника Савеза за промјене.
"Позивам на национално јединство. Уколико тога не буде, ми ћемо ићи без њих. Идуће године ћемо имати један веома важан референдум за нашу будућност. Моји сарадници и ја ћемо одредити када ће се одржати. Позивам и њих, да дођу да се договоримо. Уважићу њихове ставове, али и ми морамо да будемо активни, морамо да нудимо потезе", изјавио је предсједник Српске.
Он је поручио да Република Српска не смије да буде објекат оних који на њој вјежбају, као што то сада ради Амбасада САД у Сарајеву.
"Ми морамо понудити наш пројекат. Наш пројекат је јача Република Српска и изворни Дејтон. Ако тога нема и ако то неко не жели, он сноси одговорност за разградњу Дејтона", додао је Додик.
У БиХ не смије да буде одлука без става власти и органа РС
Додик, који је за ПЕЧАТ сумирао 2016. годину, каже да је Република Српска остала мирна, посвећена себи, свом развоју и реализацији својих краткорочних и дугорочних циљева.
Република Српска је у години иза нас имала много изазова, много притисака и захтјева. Имала је опструкције, не само од дијела међународне заједнице, него и од једног дијела људи који су добили мањи број гласова из Републике Српске, који су ушли у органе БиХ. Они су покушали да промијене базични однос, а то је да надреде органе БиХ Републици Српској, што говори о томе да нису разумјели нити политику, нити Дејтонски споразум, нити Устав", каже Додик.
Према његовим ријечима, Српска је морала да се супротстави свим тим изазовима, да губи вријеме на већ раније добијене битке да се ставе органи БиХ на мјесто које то заслужује, а то значи да ниједан орган на нивоу БиХ не може да одлучује без става власти и органа Републике Српске.
Додик је напоменуо да га је изненадио однос у ком су представници СЗП били спремни да чине против Републике Српске.
"Они су учинили све да Република Српска буде криминализована, да буде што лошија, организовали су протесте и све то по налогу својих страних ментора", рекао је Додик.
Напоменуо је да је резултат локалних избора показао и да је избјегнута стереотипна подјела друштва у политичком смислу.
"До избора на локалном нивоу сматрало се да је Српска подијељена политички, јасним резом на пола- пола. Избори су показали да су они драстична мањина и да нам се није десило оно што се десило у Македонији и Црној Гори гдје се власт легитимише на бази само једног посланика", навео је предсједник Српске.
Без слободе нема мира; Референдум- воља народа
Када је ријеч о референдуму о Дану Републике Српске, Додик каже да је он израз воље српског народа.
"Овдје се треба примијетити да је та воља увијек забрањивана да се искаже. Ако ишта, референдум значи манифест те воље. Ми се нисмо борили против никога. Ми смо се борили за наше право и то право смо, наравно, изборили", поручио је Додик.
Напомиње да негативне оцјене о референдуму не стоје и да је народ изашао да гласа на бази свог осјећања потребе да обезбиједи своју слободу.
"Ми знамо, да без слободе на овим просторима нема мира. Срби никад нису били мирни и били су потлачени тамо гдје нису имали слободу и своју државу. Република Српска ће бити забиљежена као афирмација те тежње српског народа за слободом, који носи знак једнакости са државом", каже Додик.
Он је рекао да је референдум легитиман и правичан, подсјетио је на разне притиске, гдје су се спомињале чак и казне, те да је под таквим условима дјеловао и однос СЗП-а према изјашњавању грађана о Дану Републике.
"Референдум је показао многа лица, а оно што остаје уписано је да је народ Републике Српске у 2016. одржао свој први референдум, на питању које је битно за њега, а то је Дан Републике и одбацио је то лицемјерје, злоупотребе и политичко мешетарење у Сарајеву путем Уставног суда", категоричан је Додик.
Притисак и позиви америчких дипломата
Предсједник Српске показао је, за РТРС, позивницу да присуствује свечаности поводом полагања заклетве новог америчког предсједника Доналда Трампа.
Предсједник је позив, како каже, добио од људи који су били у Трамповом изборном штабу, а који су и дио тима који се баве транзицијом претходне америчке администрације ка новој.
"Ти људи који нису заборавили ни Милорада Додика, ни Републику Српску су одлучили, пошто имају право на то у оквиру транзиционог тима, да мене позову на чин инаугурације који ће се десити 20. јануара и навече", објаснио је Додик.
Додик је потврдио и да је имао позив на разговор са замјеником помоћника државног секретара САД Хојт Јиом, који је задужен за овај дио Европе.
"Он је првобитно тражио да се састанемо у Сарајеву, што сам ја одбио и тражио да се нађем са њим у Источном Сарајеву. Међутим, десило се оно убиство руског амбасадора, и како то обично бива у земљама које су обиљежене као нестабилне, забрањен је одлазак америчким дипломатама и онда се одустало од заједничког састанка", објаснио је Додик.
Рекао је да је након тога дошао приједлог да причају телефоном, на шта је он пристао, а у телефонској конференцији учесвовала је и амбасадорка САД у БиХ Морин Кормак.
"Разговор је текао тако да је Хојт констатовао да је БиХ у кризи, да САД стоје иза БиХ, да желе да виде БиХ у евро-атлантским интеграцијама, а да сам ја највећи кривац што је БиХ у кризи и да су власти САД донијеле одлуку да одреде ригорозне казне за Милорада Додика", подсјетио је Додик.
Према Додиковим ријечима, амерички дипломата је од њега тражио да се СНСД одрекне декларације у вези с процесима 2018. године и тражио да се одазове и позиву Тужилаштва БиХ, како би нормализовали односе.
"Ја сам рекао сљедеће: То што је БиХ у кризи је најкривља стара америчка администрација и тражио сам да напусте БиХ, да више не мешетаре и да СНСД неће одустати од својих политика. Рекао сам да ми је сада јасно да иза те тужбе искључиво стоји америчка амбасада и да је то политички мотивисан процес", напомиње Додик.
Предсједник Српске је у интервјуу открио и да је дан након овог позива, услиједио други позив и то од стране шефа канцеларије америчке амбасаде у Бањалуци његовом шефу кабинета, гдје су постављени другачији услови.
"Поред овог захтјева за Декларацију, није било захтјева за Тужилаштво и моју изјаву, него су поставили два нова захтјева, то јесте, укупно три захтјева. Други захтјев је био да изјавим да поштујем Суд и Тужилаштво БиХ. Трећа ствар је да одустанем од иницијативе да се донесе закон о Уставном суду БиХ, што говори да је Уставни суд предмет спекулација ове америчке администрације, којим настоје овдје да модификују политички живот и политичке процесе и институције, а онда покушавају да мишићима кажу да то морамо да поштујемо и да је то обавезујеће", говори Додик.
Предсједник Српске је поручио да Суд и Тужилаштво БиХ нису уставне категорије и да је његов политички живот мотивисан да они буду уставни и да се законски регулише оквир дјеловања тих правосудних институција.
"Драго ми је што смо водили телефонски разговор јер су многе службе то снимиле, па ће вјероватно и то да се појави, да се види на који начин је то причано", каже Додик и додаје да је само један дан након тога одбијен његов захтјев за дипломатску визу, уз образложење да тамо не иде као представник БиХ, те да ће се због те одлуке одрећи пасоша БиХ и путовати уз пасош Србије.
Промјена америчког приступа, лажи високог представника, Изетбеговић пропала политичка фигура
Предсједник Српске подсјећа да је видљиво да је БиХ у кризи и да су то оцијениле и америчке дипломате.
Према његовим ријечима, управо су они ти који су допринијели тој кризи, а ова администрација је била погубна за реализацију Дејтонског споразума.
"Америка је имала одличну прилику да направи и забиљежи историјски велику дипломатску побједу, да сачува Дејтон, да није ушла у ова разна кршења и давања легитимитета једном преваранту који се зове високи представник, који хода по свијету и лаже гдје год стигне. Кад оде у Загреб. прича како воли Хрвате, кад оде у Аустрију, тамо прича неке друге ствари. Позива се на сјећање будуће прве даме Америке, што је веома непристојно", напомиње Додик.
Уз подсјећање да је плата виског представника 25.000 евра, предсједник Српске каже да се у овом тренутку провјерава вјеродостојност информација које говоре да било одређених уплата 'Америчког- бошњачког конгреса' за породицу Инцко у Јужној Америци, што говори да је он био на платном списку муслиманских организацију широм свијета.
Додик је изразио наду да ће доласком нове америчке администрације доћи и до одређених промјена и нових процеса, те да му је драго што је у разговориима са многим Србима у Америци добио информације о подршци избору Трампа.
"Мени је драго што је манифестовано да су Срби подржали новог предсједника Америке и наравно да из тога извлачимо одређена очекивања. Увјерен сам да ћемо имати одређене промјене у том погледу", наглашава Додик.
Предсједник Српске је још једном позвао српске представнике у заједничким институцијама БиХ да дођу у Бањалуку и да се постигне договор о дјеловању на том нивоу, те да Републици Српској не представља проблем Бакир Изетбеговић колико дјеловање кадрова из Српске у Сарајеву.
"Веома је лоша позиција Бакира Изетбеговића. Погледајте, његов ментор из Турске није баш у онако сјајној позицији у каквој је био и не чујемо да су онако чести контакти, као што су били, између Бакира и њега. Бакир Изетбеговић је јавно подржао поздрав који је карактеристичан за 'Муслиманску браћу' предсједника Мурсија који је осуђен за екстремизам", подсјетио је Додик.
Он је напоменуо да Изетбеговићу не иде на руку ни долазак нове америчке администрације, одлазак Клинтонових, унутрашњи пролеми ЕУ...
"Бакир Изетбеговић је изгубио и у оквиру своје политичке партије. Четири човјека су изашла. Изгубио је изборе, изгубио је Сребреницу, изгубио је Зеницу од човјека који је раније био члан његове партије, не сарађује са ХДЗ, закачио се са Хрватском... Једини који дају легитимет Бакиру Изетбеговићу - пропалој политичкој фигури је Савез за промјене из Републике Српске. Једино он држи леђа Бакиру Изетбеговићу", закључио је Додик.