Додик: Високи представник само хода по свијету и лаже о Српској (ВИДЕО)
Додик је позвао политичке факторе у Српској на окупљање и превазилажење анимозитета и мржње.
"Ово је одлична прилика за Српску да рашчисти све неправде из прошлости и у наредној години дана да се окупимо и дефинишемо политике које ће ставити на дневни ред у БиХ управо неправде нанесене Српској. БиХ ће морати да реагује или је неће бити", поручио је Додик.
Он је рекао да је први корак на том плану да се избаце стране судије из Уставног суда.
"Ако за то у БиХ не буде спремности, треба одбацити било какве могућности одлучивања на нивоу БиХ", рекао је Додик новинарима.
Он је оцијенио да је Дејтонски мировни споразум распакован насиљем високог представника који је наметао законе и мијењао карактер самог споразума.
Додик је рекао да су од тог споразума остале одређене контуре, те да је Српска против неког новог Дејтона, мимо ње и укључивањем трећих са стране.
"Морамо вратити праксу да у БиХ више не може ништа да се деси изван овлаштења БиХ, без споразума два ентитета, како пише у Дејтону и Уставу. Када то урадимо приближићемо се ономе што је Дејтон", рекао је Додик.
Он је поручио да ће Српска и даље водити политику враћања отетих надлежности или преиспитивања рјешења наметнутих од високог представника.
"То неће бити нимало лако. Немам илузију да ће то десити за ноћ, али ако не будемо вршили притисак и истицали потребу да се редефинишу наметнута рјешења и доведу у склад са Уставом, БиХ нема никакву шансу", навео је Додик.
Он је истакао да је Дејтон од почетка постао спекулација јер су неки мислили да након што су Срби потписали истог тренутка тај споразум треба да се уруши, и то тако да би урушио Српску, а ојачао БиХ.
"Били смо свједоци свих ових година да је тако рађено. Наметањем, покушајем изнуђивања рјешења, притисцима и насиљем међународног фактора дошло се до ревизије Дејтона у значајном обиму", навео је Додик.
Он је рекао да је та фаза престала у овом времену, те да се може очекивати сасвим нова фаза развоја политичких односа која ће сигурно растеретити Српску потребе да буде стално изложена притисцима за рјешења која се намећу са стране.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је Српска ријешила питање у вези са спровођењем одлуке Европског суда за људска права у предмету "Сејдић-Финци" тако да се у Уставу умјесто ријечи Србин стави ријеч "један".
Додик је оцијенио да је Српска у таквој позицији да овај случај не мора никада да буде ријешен.
"Нама у Српској не смета да остане ово рјешење и спремни смо да будемо дио рјешења ако оно постоји код других. Питање `Сејдић-Финци` није у Српској", рекао је новинарима у Бањалуци Додик.
Он каже да је Српска у вези са рјешењем питања "Сејдић-Финци" постигла национални и политички консензус.
"Када будете спремни са друге стране, зовните нас. Ако нећете, не смета ни овако", поручио је Додик.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је вријеме високог представника у БиХ прошло и да он не би требало да буде само дистанциран и дислоциран, већ његова функција укинута.
Коментаришући посљедње изјаве високог представника у БиХ Валентина Инцка да из Српске годинама долазе нетрпељивости "које се негативно прелијевају на Федерацију БиХ ", Додик је рекао новинарима да високи представник само хода по свијету и лаже о Српској, због чега не заслужује ни да буде коментарисан.
Додик сматра да се Инцко ужасно плаши Бошњака јер никада није рекао ништа о лошем стању у ФБиХ које је видљиво годинама уназад.
"Он мора да купи мир у Сарајеву јер тамо добија плату. Ако се муслимани окупе пред његовом резиденцијом и кажу: `Инцко иди ван!`, он може отићи. Зато он то ради. То је једна патолошка потреба и интересно шићарџијска позиција у којој високи представник жели да очува своју добру плату", каже предсједник Српске.
Он је додао да је Инцко "један обични смутљарош" који је проблематизовањем Српске остао дуже на позицији него што је то било потребно.
"Свих тих мјесеци добијао је 25.000 евра плату и то свјесно ради да би остао на позицији, и даље указујући на неке проблеме. Република Српска никада није била проблем, већ су то били високи представник и они који су наметали рјешења.
Да ли су очекивали да ми овдје, увијек када нешто бајно смисле за нашу добру будућност, како говоре, ми све прихватимо?", навео је Додик.
Извор: Срна