Због организованог криминала ухапшен Алија Делимустафић (ФОТО/ВИДЕО)
У полицијској акцији кодног назива "Правда", ухапшени су бивши министар унутрашњих послова такозване Републике БиХ Алија Делимустафић и бивши пратилац Алије Изетбеговића Јусо Шкријељ. Због кривичних дјела са некретнинама, ухапшено је још 20-ак лица, међу којима адвокати, судије, општински службеници у Сарајеву. По налогу Тужилаштва Кантона Сарајево, претресено је и 60 локација на подручју Федерације БиХ, Републике Српске и Хрватске. Федерална полиција, МУП РС и Хрватски Ускок са претресених локација, изузимали су доказни материјал.
Са лисицама на рукама, бившег министра Алију Делимустафића, полиција Српске предала је у надлежност Федералној полицијској управи. Претходно, сатима је трајао претрес његовог стана у насељу Добриња у Источном Сарајеву. Делимустафић је, ухапшен рано јутрос у Војковићима, док је с торбом у којој је била већа сума новца, покушао да побјегне. У МУП-у РС кажу да је нађени новац одузет.
Незванично, претходних дана, Делимустафић је саслушаван и због ратног злочина у Сарајевском великом парку. А онда је одлучио да отпутује на Тајван. Полиција га је предухитрила, па је туристичку локацију замијенио притворским просторима.
Тамо је од раних јутарњих часова и Јусо Шкријељ, Делимустафићев послијератни пословни сарадник, као и адвокат Емир Карача који је годинама заступао Делимустафића.
Ухапшено је и неколико службеника из општинских одјељења за имовинско-правне и стамбене послове, катастар у сарајевским градским општинама. Међу њима и Лејла Церић, помоћница начелника општине Стари Град. Приведени су бивши правобранилац сарајевске општине Стари Град Суада Хаџић и стручњак за саобраћај Завода за планирање развоја Кантона Сарајево Хајрудин Омербеговић. Налог за хапшење издат је и за Лејлу Фазлагић судију Општинског суда у Сарајеву, која је на ту функцију оставку поднијела у мају.
Објекте које Фазлагићева користи у Хрватској, међу осталима, претресао је и УСКОК. Сви они осумњичени су за кривична дјела која се доводе у везу са малверзацијама у пословима трговине некретнинама, у којима су стекли вишемилионску корист.
Портпаролка Тужилаштва Кантона Сарајево Азра Бавчић изјавила је да је ријеч о кривичним дјелима - организовани криминал у вези с кривичним дјелима злоупотреба положаја, повреда закона од судије, прање новца и превара.
Према нашим сазнањима, Кантонално Тужилаштво Делимустафића и његове помагаче, терети да су годинама, на основу кривотворене документације, а уз помоћ судије Фазлагић, укњижавали такозване напуштене станове и остале некретнине, на одане им људе. Некретнине су потом, посредством Делимустафићевих фирми, продавали трећим лицима.
Бизнис је разгранат непосредно послије рата, још док је био високопозиционирани СДА-ов полицајац, а Шкријељ близак сарадник Изетбеговића старијег. Изетбеговић млађи, данас је заборавио на све њихове ратне и поратне заслуге!
"Делимустафић није близак мојој странци. Ко је то близак мојој странци?", упитао је Бакир Изебеговић.
Како год, Делимустафић и дружина или ће тек бити или су већ предати у надлежност Кантоналног тужилаштва. Тамо је истрага, кажу, трајала више мјесеци. Да ли ће за њих бити затражен притвор, биће познато за 24 часа?
Ко је Алија Делимустафић?
За Алију Делимустафића везује се низ криминалних афера који почиње још у пријератном периоду. Ко је ухапшени Алија Делимустафић?
Од кувара, преко полицајца, до министра унутрашњих послова – деценијама је Делимустафић у центру афера. Многи га и данас доводе у везу са формирањем злогласне муслиманске јединице за ликвидације „Шеве“, чији кравави печат злочина над Србима, али и злочина за су које оптужени Срби, никад није расвијетљен.
Осим ратне, Делимустафића прати и криминална хипотека. Пријератне финнансијске малверзације, приватни бизнис, туча, афера БХ Банке, превара Хипотекарне банке, те злоупотреба службеног положаја на мјесту министра. Прозиван је и за покушај државног удара за вријеме Алије Изетбеговића.
Након смјене са мјеста министра 1992, одлази у Аустрију. Добија и држављанство Хрватске. Под лажним идентитетом 2002. године ухапшен је у Београду због фалсификовања докумената и отмице у Њемачкој. Осуђен је на четири године, а опет је ухапшен 2013. због организованог криминала.
Делимустафић се доводио у везу и са шверцом оружја и ратним профитерством. Међутим, све то није утицало на одлуке бивших предсједника Федерације – Нико Лозанчић га је помиловао, а Живко Будимир омогућио да казна буде избрисана из судске евиденције.