Цвијановић: Покретање поступка против припадника Оружаних снага глупост
"То није договорено. ММФ је и током наших преговора за закључење Писма намјере навео да није могуће издвајати буџетска средства на нивоу БиХ у ту сврху, односно да није могуће на тај начин обезбиједити плави дизел", рекла је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, СДС се нашао у проблематичној ситуацији с обзиром на чињеницу да су причу о плавом дизелу, чврство промовисали током и прије своје предизборне кампање.
Цвијановићева је додала да су у СДС-у одлучили да већ утврђени, дефинисани приједлог који се односи на акцизе, који је у складу са обавезама БиХ према ЕБРД-у и Свјетској банци, те који је дефинисан у Писму намјере, промијене и да онда одреде да се треба одвајати пет фенинга по литри горива које би ишле у те намјере.
"У разговору са ММФ-ом, који је имао министар Мирко Шаровић, јасно је речено да не подржавају издвајања из буџета БиХ за плави дизел, а ако се то већ ради морају се средстава издвајати из ентитетских буџета с обзиром на то да су ентитети задужени за пољопривреду", појаснила је Цвијановићева.
Додала је да би и сваки други приједлог о овом питању требало да буде усклађен са Писмом намјере, што није овдје случај.
Предсједник Владе сматра да од овог плавог дизела неће бити ништа, али је иритирајуће потпуно обмањивање јавности да се ММФ усагласио са његовим увођењем, а није.
Премијер Српске сматра да треба издвојити плави дизел, те је Влада Српске управо знајући да је то једна од важних мјера увела плави дизел 2013. године, те је од тада утрошила више од 27 милиона КМ.
"Када смо прошле године предсједавајући Савјета министара БиХ Денис Звиздић, премијер ФБиХ Фадил Новалић и ја заједно са људима из ММФ-а и Свјетске банке покушали да дефинишемо тако нешто, да се такав договор дефинише и на нивоу Управног одбора Управе за идиректно опорезивање усвоји, сами су рекли да немају адекватан нити валидан регистар пољопривредних произвођача на основу којих би могли аутоматски такво издвајање новца пласирати корисницима", нагласила је Цвијановићева.
Она тврди да нема договора, те да би вољела да је он постигнут на нивоу Управног одбора УИО, па да се растерети Буџет Републике Српске и да се средства прикупљена од индиректних прихода усмјере дијелом и према ентитетима који ће извршавати ту своју обавезу.
"Разумијем да покушавају спасити свој кредибилитет са питањем плавог дизела и правилником о лијековима, јер су то била њихова обећања", поновила је Цвијановићева и подсјетила да је плави дизел нешто сасвим друго од онога што они промовишу.
Правилник о контроли цијене лијекова могао бити усаглашен и раније
Предсједник Владе Републике Српске Жељка Цвијановић сматра да је Правилник о контроли цијене лијекова на основу којег би у БиХ требало да буду снижене цијене лијекова могао бити усаглашен и раније, али да није постојало довољно спремности у оквиру саме БиХ да се крене у озбиљније растерећење цијена лијекова.
"Ми смо то настојали да урадимо прије неколико година, али нисмо упјели да, као СНСД, постигнемо потпуну сагласност на нивоу БиХ, а онда смо заједно са Свјетском банком, дошли до тога које су то могуће уштеде и шта треба урадити у том правцу", рекла је Цвијановићева новинарима у Бањалуци.
Она је подсјетила да су предлагали, док је на челу Агенције за лијекове БиХ био кадар из СНСД-а, у договору са Свјетском банком правилник који би подразумијевао далеко веће уштеде, од 21 милион евра у односу на овај који сада жели усвојити Савјет министара БиХ.
"Такав правилник који би подразумијевао уштеде од 56 милиона евра, ми смо упутили Савјету министара БиХ који је био у истом саставу како је и сада и они то нису урадили прошле године, одуговлачили су цијели овај процес и тек сад када су их притиснули Свјетска банка и ММФ и након што су неке друге земље у окружењу приступиле том послу, прихватили су се и они тога посла, али и сада недовољно", сматра Цвијановићева.
Она тврди да су уштеде предвиђене усаглашеним Правилником недовољно и далеко мање у односу на оно што је СНСД предвидио.
"Требали су да покажу озбиљност и прихвате цијене и Правилник какав смо ми предлагали, јер би то значило значајније уштеде за наше грађане, здравствене установе и Фонд здравствене заштите", поручила је Цвијановићева.
Она је, одговарајући на новинарско питање како гледа на договор из Сарајева о новом начину плаћања ПДВ-а, истакла да се Влада у својим економским политикама посљедње три године бавила питањем ПДВ-а, те је у сарадњи са Привредном комором и на захтјев послодаваца, износила одређене ставове и дефинисала како то треба да изгледа.
"Имали смо и реаговања многих људи, и начелника и градоначелника, који су се бавили управо тим роковима плаћања, с обзиром да то њима представља значајан проблем", додала је Цвијановићева.
Говорећи о извјештају Фонда солидарности, она је рекла да се он на сједницама Владе редовно усваја, те да је посљедњи давно упућен у Народну скупштину Републике Српске гдје постоје тијела која би се требала њиме бавити.
"У будућности ћемо имати другачији режим прикупљања средстава, а могуће је и да ће се ићи на укидање тог начина приукупљања средстава, да ћемо мијењати цјелокупан сет закона", додала је Цвијановићева.
Очекују се велики заокрети у спољној политици Америке
Цвијановићева је рекла да након избора новог предсједника САД не очекује никакве велике заокрете у политици те земље. Нагласила је да се у САД, након смјене одређене политичке гарнитуре, никада у великој мјери не мијењају спољнополитички ставови или циљеви.
"Прича о томе кога више волите је ирелевантна. Сасвим је свеједно ко ће бити нови предсједник САД. И њихова је ствар и право њихових грађана кроз компликован изборни систем да дођу до свог предсједника", истакла је премијер Српске.
Она је новинарима у Бањалуци рекла да би у САД требало да дође до "освјежења". Американци сутра бирају новог предсједника.
Покретање поступка против припадника Оружаних снага је глупост
Премијерка Српске Жељка Цвијановић сматра је покретање поступка против војника Оружаних снага БиХ који су изашли на референдум о Дану Републике глупост и врста притиска који показује да у БиХ може да цвјета све, осим демократије.
"То је обрачун са свима који су хтјели да у духу демократије изнесу свој став", рекла је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, они су имали право да као грађани Републике Српске изађу на референдум, да се изјасне како год желе и нико им то право не може одузети.
"Ако неко мисли како ће се ова држава одржавати разним притисцима и силом која долази од међународног фактора или некога другог из политичког Сарајева, то се неће десити. Тиме се показује додатни недостатак ове државе, а свако има право да изађе на референдум, јер је то право загарантовано законом, Уставом и можемо да се опредјељујемо о чему год желимо, а то смо и показали", истакла је Цвијановићева.
Извор: СРНА