latinica  ћирилица
19/10/2016 |  14:24 | Аутор: РТРС

Њемачка штампа: Путину је Берлин ближи од Париза

Руски предсједник Владимир Путин послије четири године стиже у Берлин на разговоре о Украјини и Сирији, а њемачка штампа оцјењује је ова изненадна посјета добра вијест и велики успјех канцеларке Ангеле Меркел.
Владмир Путин (фото: www.kremlin.ru) -
Владмир Путин (фото: www.kremlin.ru)

Путин је данас заправо требало да буде у Паризу. Међутим, између Русије и Француске дошло је до несугласица у вези са Сиријом и Путин је једноставно отказао посјету.

Али зато га је Ангела Меркел одмах позвала у Берлин, заједно са осталим учесницима пропалог сусрета у Паризу- Франсоа Оландом и Петром Порошенком.

Путин у Берлину није био већ четири године и њемачка штампа наводи да је и само одржавање састанка четворке која чини "нормандијски формат", велики успјех њемачке канцеларке, пише Дојче веле.

Управо је та четворка фебруара 2015. у Минску договорила мировни план за Украјину - али он никада није заживио.

Посљедњи сусрет квартета био је прије годину дана у Паризу, након чега су односи бивали све хладнији и достигли најнижу тачку када је ЕУ недавно на приједлог Лондона расправљала о пооштравању санкција Русији.

Да су санкције пооштрене, Путин сигурно не би данас дошао на састанак, пише Дојче веле и додаје да је Берлин, међутим, или срећом већ тада имао другачије планове.

"Ангела Меркел се састаје се Путином - то је добра вијест у маси лоших вијести", пише берлински Тагешспигел.

"Ако ико може да разговара са господаром Кремља, онда је то канцеларка Ангела Меркел. Од њене процјене послије састанка у многоме ће зависити да ли ће доћи до приближавања са Русијом - или слиједе нове санкције и наставак паралисања руске економије. За Нијемце је све то такође веома тешко, али морал се не може купити или продати", пише лист.

Рајнише пост из Диселдорфа слично види улогу Ангеле Меркел наводећи да канцеларка спада међу ријетке политичаре у Европи према којима се Путин не односи с презиром, већ са поштовањем.

Ангела Меркел би, како се каже, то данас требало да искористи и Путину отворено каже да сноси дио одговорности за патње у Сирији.

"Владара Кремља дипломатија оставља хладним, али Путин има једну слабост: чежњу да буде важан. Било би мудро када би ЕУ санкционисала руског предсједника и његову моћну клику, али тако да народ не мора да пати. Забрана путовања, бојкот Свјетског првенства у фудбалу, искључење из Г8... има тога што би могло да се уради", пише Рајнише пост.

"Без Путина се не може утицати ни на ситуацију у Сирији, нити на стално распламсавање рата у Украјини", пише Тририше Волксфројнд (Трир).

Због тога је, оцјењује лист, његова посјета Берлину веома важна.

"Али, опрезно: састанак не треба одмах сматрати као велики знак опуштања. Јер овај сусрет неће ријешити проблем Украјине, нити Путина навести да прекине подршку сиријском предсједнику Асаду. А и пратећа музика је сувише гласна, односно дебата о даљим санкцијама против Москве", наводи Трир.

Минхенски Зидојче цајтунг пита се како се треба односити према Путину.

"Тачан одговор још није пронађен. Без обзира колико непредвидљив Путин био и остао, Европљани морају јасно да дају до знања: Све земље - укључујући и Украјину - имају право да бирају своје савезнике. Крађа територије, као на Криму, никада неће бити прихваћена. Чланице НАТО уживају пуну заштиту од руских напада. А најтежи ратни злочини, као што је бомбардовање Алепа, могу резултирати санкцијама", пише СЗ.

Фолкшстиме из Магдебурга сматра да је састанак био неизбјежан те да је он важан иако се не очекују чуда.

"Јер колико год банално звучало: у данашње вријеме, политички сукоби се готово искључиво могу ријешити преговорима. Шансе за мир у Сирији постоје само ако Путин то буде хтио", наводи лист и додаје да ће и пропали мировни процес у Украјини кренути са мртве тачке само ако руски предсједник изврши утицај на проруске снаге.

"Њемачка и Европа додуше не би требало да подстичу мегаломанију руског предсејдника, али би требало да одустану од нових провокација. Оштрије санкције би штетиле објема странама, а не би ријешиле конфликте", закључује Фолкшстиме, преноси Дојче веле.

Извор: Танјуг