Китаровићева са Јункером о промјени Дејтонског споразума
Она је истакла да је тај споразум већ измијењен бројним амандманима на Устав БиХ због чега се поставља питање колико су они утицали на ерозију конститутивне једнакости три народа у БиХ.
Китаровићева је рекла да ће Хрватска у том смислу покренути и разговоре и иницијативу са САД, јер се тренутна европска иницијатива не може фокусирати само на економске и социјалне процесе, већ мора бити и политичка.
Напомињући да је БиХ јединствен случај, Китаровићева је оцијенила да треба поставити неке услове које би БиХ требала испунити да би постала у потпуности функционална и тако напредовала на путу у чланство ЕУ и НАТО, те заиста уредила и политичке односе на нивоу земље.
"Та политичка изградња институција је јако битна и то недостаје европској иницијативи", рекла је Китаровићева.
Она је навела да је став Европске комисије да је недавно одржани референдум у Републици Српској илегалан и противи се Дејтонском споразуму.
Китаровићева је током састанка замолила Јункера да Европска комисија помогне БиХ у процесу реформи на путу према ЕУ, као и у уређењу земље с циљем да сва три народа буду заиста равноправна на цијелој територији.
Она очекује да ће се нова хрватска влада пуно више бавити БиХ, истичући да је то не само уставна обавеза Хрватске у односу на Хрвате у БиХ, већ и национални интерес.
Према њеним ријечима, стабилност БиХ утиче на стабилност и перцепцију Хрватске.
"Досад нисмо довољно искористили позицију да смо сад члан ЕУ и НАТО-а, да нисмо држава кандидат која мора објашњавати наше унутрашње процесе, већ да се управо сада можемо снажно заузети за рјешавање питања унутар БиХ", поручила је Китаровићева.
Извор: СРНА