latinica  ћирилица
19/09/2016 |  15:32 ⇒ 15:51 | Аутор: СРНА

Цвијановић: Референдум не може повући кривичну одговорност

Премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да одржавање референдума о Дану Републике Српске - 9. јануару не може за собом повући никакву кривичну одговорност, јер спада у домен политичке одлуке и није уперен против било кога.
Састанак о провођењу реформске агенде - Фото: РТРС
Састанак о провођењу реформске агендеФото: РТРС

Одговарајући на новинарско питање у Сарајеву да ли очекује кривични прогон због одржавања референдума, Цвијановићева је подсјетила да је Одлука Народне скупштине о одржавању референдума донесена уз вољу свих клубова и да ће референдум бити одржан у складу са одлуком Републичке комисије за његово одржавање.

Она је питала да ли ће онда и државни службеници, полицајци, пољопривредници, пилоти и сви остали кривично одговарати ако изађу на референдум?

- ЕУ је заснована на стандардима референдума - навела је Цвијановићева и додала да је неприхватљиво да се "у правосудним институцијама БиХ странци зову на сједељке" и да на правосуђе има било каквог утицаја са стране.

Цвијановићева је данас у Сарајеву разговарала са директором за западни Балкан при Генералној дирекцији Европске комисије за политику сусједства Женевив Руиз Калавером, шефом Делегације ЕУ у БиХ Ларс-Гунаром Вигемарком, предсједавајућим Савјета министара БиХ Денисом Звиздићем и премијером ФБиХ Фадилом Новалићем о спровођењу Реформске агенде за БиХ.

Премијерка је поручила да је дуг пут пред БиХ на уређењу владавине права.

- Морамо озбиљно да се позабавимо владавином права, као и свако ко жели да буде члан ЕУ - поручила је Цвијановићева.

Вигемарк, одговарајући на новинарско питање да ли ће референдум утицати на сутрашњу одлуку Савјета ЕУ о апликацији БиХ за чланство, истакао је да није у могућности да предвиђа какве ће бити одлуке земаља чланица у вези са тим питањем.

- Апликација о чланству не зависи од једног појединачног догађаја, већ је то дио процеса који је почео подношењем апликације 15. фебруара, али и много раније, односно прије десетак година закључивањем Споразума о стабилизацији и придруживању" - рекао је Вигемарк.

Додао је да су питања владавине закона од суштинског значаја за сваку земљу и да треба гледати на будућност БиХ, те радити заједно дијалогом на рјешавању отворених питања. Рекао је да је данас разговарано о будућности БиХ као перспективног кандидата за ЕУ, те да је фокус био на већ оствареним реформама, али и на онима које треба наставити у трогодишњем програму.

- Што се тиче референдума, надам се да сте упознати о коментарима високе представнице за спољну политику ЕУ Федерике Могерини и комесара за проширење Јоханеса Хана о потреби да то питање буде разријешено дијалогом и да то не буде сметња главног посла који предстоји свима нама у овој земљи, а то је напредак земље у провођењу реформи и процесу приступања ЕУ - рекао је је Вигемарк.