latinica  ћирилица
10/09/2016 |  15:58 ⇒ 11/09/2016 | 08:10 | Аутор: РТРС

"Дани Српске у Србији", представљени привредни потенцијали Српске (ВИДЕО)

Предсједник Републике Српске Милорад Додик вечерас је у великој дворани Сава центра у Београду, у присуству високих званичника Србије и Републике Српске, свечано отворио манифестацију "Дани Српске у Србији". Ова манифестација, четврти пут одржава се у Србији у организацији Представништва Републике Српске у Београду. Током наредних седам дана у десет градова широм Србије посјетиоци ће моћи да присуствују богатом програму културно-умјетничких друштава, хорова, солиста, етно-група и глумаца из Републике Српске.
Дани Српске у Србији - Фото: СРНА
Дани Српске у СрбијиФото: СРНА

У оквиру манифестације Српска у Србији премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић и министри индустрије, енергетике и рударства Петар Ђокић , финансија Зоран Тегелтија и министар за економске односе и регионалну сарадњу Златан Клокић представили су у Београду привредне потенцијале страним инвеститорима организованим у српској асоцијацији приватног капитала СПЕА.

ЦВИЈАНОВИЋ: У СРПСКОЈ СИГУРАН ПОСЛОВНИ АМБИЈЕНТ ЗА ИНВЕСТИЦИЈЕ

Република Српска је отворена за све домаће и стране инвеститоре који у њој могу наћи стабилан и сигуран амбијент за пословање, поручила је премијер Српске Жељка Цвијановић у Београду на састанку са страним инвеститорима.

На скупу који је одржаном у организацији Представништва Републике Српске у Београду и инвестиционог удружења СПЕА и на којем су предности Српске представили и министар индустрије, енергетике и рударства Петар Ђокић, министар финансија Зоран Тегелтија и министар за економске односе и регионалну сарадњу Златан Клокић, Цвијановићева је поручила да ће Српска бити све више отворена, не само за домаће, него и за стране инвестиције.

Она је навела да ће Српска бољим законима стварати све повољнији амбијент за пословање и привлачење инвестиција и отварање нових радних мјеста, те стварање нових послова.

Цвијановићева је додала да је Република Српска предузимањем одређених мјера у економској кризи ипак успјела да се одбрани од свега што је могло да је задеси.

"Јако сам поносна на чињеницу да никада није престајала инвестициона активност у Српској, упркос тешким годинама и даље смо потентни у мјери у којој је то реално очекивати, а можда чак и изван наших првобитних очекивања", истакла је премијер Српске.

Она је рекла да је чињеница да се БиХ генерално третира на политички, а не на привредни начин, као подручје које је политички нестабилно, али је истакла да то не значи да је нестабилно и окружење за улагања и инвестиције.

"Показало се да, када се превазиђе та политичка баријера, инвеститори имају позитивно искуство", истакла је Цвијановићева, напоменувши да је Српска предузела цијели низ мјера које ће јој омогућити да се креће напријед.

Она сматра да ће због тога у наредних годину до двије Српска моћи да спроведе све што је планирала и да има солидан пословни амбијент за привлачење инвеститора. "Битно је да се разбије слика о нестабилности и несигурности улагања", истакла је Цвијановићева.

Она је рекла да је велики ресурс Српске енергетика, а да ће то у перспективи бити пољопривреда и дрвнопрерађивачка индустрија, али да још недостаје популаризација одређених инвестиција.

Цвијановићева је навела да Српској постоји готово 70 одсто неискоришћеног хидропотенцијала, да је ПДВ најмањи у региону, као и да се Српска тек упушта у обновљиве изворе енергије као што је вјетар и соларна енергија.

Она је навела да је апсурд то што за регистрацију фирме у Српској треба три дана, а за добијање ПДВ броја више мјесеци, појаснивши да је то надлежност централних органа БиХ, односно Управе за индиректно опорезивање.

Подсјетивши на реализацију инфраструктурних и енергетских пројеката, Цвијановићева је рекла да је изградња термоелектране "Станари" омогућила око хиљаду стабилних радних мјеста, док је производња електричне енергије повећана, а самим тим биће повећан и извоз.

Она је напоменула да није замрла активност улагања и да је Српска отворена и за приватне инвестиције, али да истовремено теку и све оне инвестиције које реализује Влада Републике Српске, уз помоћ својих буџетских средстава и других аранжмана.

Цвијановићева је навела да су у Српској највише присутни руски, српски, италијански инвеститори, али и инвеститори из Аустрије и Словеније, те оцијенила да су сви у региону, иначе, још далеко од броја инвестиција које могу да привуку.

Предсједник СПАЕ Дејвид Шок рекао је да има много простора да се повежу земље региона у области инвестиција, а да је важно за Републику Српску да промовише приватне инвестиције, јер нуди интересантне могућности у области пољоприврде, туризма енергетике.

Он је изразио задовољство што је Република Српска постала повољно пословно окружење, наводећи да је богата ресурсима и да је на добром путу да постане центар за улагање у региону и да има пољоприврдду, сировине, туризам и енергетику.

"Вјерујем у потенцијале ове земље. Значајни су потенцијали региона због стратешког положаја, али због проширења ЕУ на регион. У региону постоји велика култура предузетништва и јаке везе са иностраним тржиштима", рекао је Шок, који је у Србији већ отворио три компаније.

Директор Представништва Републике Српске Млађен Цицовић је, поздрављајући скуп, рекао да је Република Српск дестинација у коју се исплати инвестирати и да је манифестација Дани Српске у Београду један од начина да Српска представи своје привредне, културне, умјетничке, научне и спортске могућности.

Скуп је одржан у Вили Републике Српске, у оквиру манифестације "Дани Српске у Србији".