

Шаровић: Није расправљано о механизму координације и Писму намјере
Шаровић је након сједнице Савјета министара рекао да ова питања нису била на дневном реду.
Он је нагласио да ће Савез за промјене видјети на шта је предсједник СНСД-а Милорад Додик на јучерашњем састанку са Бакиром Изетбеговићевом пристао, те да је очито да је под притиском за добијање потписа на Писмо намјере морао да изврши одређен уступке другој, односно трећој страни.
"Уколико су ти уступци на штету Републике Српске, то је за нас неприхватљиво. Видјећемо и не можемо унапријед о томе да говоримо. Уколико је ријеч о једноставној размјени докумената који су на неки начин били усаглашени и ако стране нису уцјењивале једна другу о овом документу, то је за нас прихватљиво", додао је Шаровић.
Према његовим ријечима, уколико се вршене значајне корекције докумената који су до сада усаглашени, онда Савез за промјене има резерву и то ће бити предмет разговора наредних дана у оквиру страначких разговора и коалиције.
Он је рекао да је очито да су ентитетски буџети у кризи, као и да Савез за промјене не подржава овакав начин рада јер је та питања требало ријешити протеклих седмица и мјесеци.
Говорећи о повећању акциза за погонско гориво, Шаровић је рекао да било каква промјена акциза утиче на домаћу економију и оне који то треба да плате.
"Савјет министара БиХ и Савез за промјене сматра да је потребно направити одговарајућу равнотежу и изаћи у сусрет пољопривредницима са увођењем плавог дизела", рекао је Шаровић.
Према његовим ријечима, начелно се пристало на повећање акциза на нафту и нафтне деривате уз услов да буде уведен "плави дизел" како би се отворио инвестициони циклус у БиХ, посебно када је ријеч о инфраструктури.
Шаровић је нагласио да је ММФ имао резерву спрам питања "плавог дизела" и да је Савјет министара прихватио да се направи "мала станку како би према Вашингтону отишло Писмо намјере и БиХ добила пријеко потребан кредит да би ентитети могли да преживе".