latinica  ћирилица
18/07/2016 |  13:07 ⇒ 13:13 | Аутор: Дојче веле

Њемачки медији: Контрапучем Ердоган води Турску у исламску диктатуру

Неуспјели пуч у Турској је главна тема коментара у њемачкој штампи. Заједничка оцјена своди се на констатацију да Ердоган овим жели да уништи политичке противнике.

Лајпцигер фолксцајтунг (Лајпциг): “Изгледа да су пуч покушале да изведу неке војне јединице које су тајне службе погрешно информисале о изгледима на успјех, ако их нису чак и послале у акцију. Влада је очигледно била сигурна да ће имати ситуацију под контролом. Сврха свега: трајно учвршћивање власти Ердогана. Сада ће доћи реформа устава и диктаторски президијални режим. Сумњива је и журба са којом се сада реагује: 2700 судија је отпуштено једним потезом пера – а они немају ништа са инсценирањем пуча. И то је изгледа дуже планирано.“

Нордвест цајтунг (Олденбург): “Ердоган је у недјељу имао тренутак искрености: захвалио је богу за дилетантску акцију официра. Сада има изговор да с једне стране разбије посљедње бастионе секуларног кемализма у правосуђу и армији, и, с друге стране, да уништи мистично-интелектуални покрет Гулена. Предсједник је крваво озбиљан: сада ваља уништити политичке противнике. Већ се говори о увођењу смртне казне. Уколико се то деси, неће помоћи ублажавање ситуације: визе би морале бити укинуте, а преговори о приступу ЕУ - прекинути.“

Швебише цајтунг (Равенсбург): “Шта мислити о шефу државе који о пучу против себе говори као о божјем поклону, а лоше оркестриран покушај преврата користи да би извршио бруталне чистке у својој земљи? Реџеп Тајип Ердоган је послије крваве ноћи у петак најавио освету. А она би требало да погоди све који не мисле као он. Не само пучисте. Овај предсједник гура своју земљу на руб грађанског рата. Земља крвари када се професори отпуштају, а критичке новинске редакције затварају, када се државни тужиоци и судије који не следе АКП - шаљу у пустињу.“

Фолксштиме (Магдебург): “Ердоган је заправо реаговао контрапучем и жели да претвори своју земљу у исламски обојену диктатуру, што је против устава. Ни то што он као предсједник практично влада државом, није у складу са законом. То може да се допада необразованом сеоском становништву. Али, међу западно оријентисаном елитом у Истанбулу и другим великим градовима, послије пучистичког шока ће доћи до побуне. Исламска конзервативна партија АКП ће краткорочно држати земљу под апсолутном контролом. Али, најкасније за четири или пет година, систем ће колабирати. Индивидуализам ће, ослањајући се на друштвене мреже, одувати средњовјековни дух АКП и Ердогана.“

Тагесшпигел (Берлин): “На крају ће предсједник бити свемоћан. И то се све дешава у земљи која је НАТО-партнер, члан Савјета Европе и претендент на чланство у Европској унији. Због тога није прихватљиво све што се у Турској дешава. Ако се заиста још и уведе смртна казна, биће то крајње вријеме за разговор који би разјаснио ствар. Смиривање ситуације не импресионира Ердогана. Зато му се треба обратити језиком који разумије: јасно му рећи какве га посљедице чекају и какве санкције би биле могуће. Ердогану су потребни НАТО због безбједности и Европа због привреде“.

Штутгартер нахрихтен (Штутгарт): "Ријетко када се олакшање у свијету толико мијешало са ријечима опомене једној демократски легитимисаној влади као што је то сада случај са турском владом. Њој се шаљу поруке да на свом легитимном путу борбе против пучиста не заборави на средства правне државе и да не изврши неумјерену одмазду."