Фоча- изложба о страдању Срба у добојском логору (ФОТО)
Поставка Регионалног музеја из Добоја, чији је аутор директор Архива Српске православне цркве из Београда Радован Пилиповић садржи кратак преглед фото и писаних докумената о страдањима интернираца које су аустроугарске окупационе власти за вријеме Првог свјетског рата потјерале са огњишта, највише из југоисточне Босне и на путу за Арад заточиле у нехуманим условима у Добоју, у бараке у којима су претходно држани обољели коњи.
Виши кустос историчар добојског музеја Милка Ћосић навела је да је за мање од двије године у Добоју био затворен 45.791 логораш, међу којима је било 16.966 жена и дјеце, а да их је умрло 5.000.
"Забиљежено је да је у априлу 1916. године у једном дану умрло 92 дјеце. Добој је био `плава гробница` босанских Срба и рачуна се да је претеча свих других концентрационих логора у Првом и касније у Другом свјетском рату", рекла је Ћосићева.
Изложба садржи више од 1.100 имена страдалих интернираца, међу којима је 120 становника фочанског среза.
Директор Музеја Старе Херцеговине Бранка Драгичевић позвала је потомке људи који су страдали у Добоју или су наставили пут за Арад да се јаве да би списак био употпуњен и да би се знао коначан број Фочака који су страдали у добојском логору.
Она је навела да је "Ноћ музеја" у Фочи први пут обиљежена прошле године, а да је овогодишња манифестација круна прославе великог јубилеја - шест деценија постојања ове установе.
Посјетиоци су у току "Ноћи музеја" могли да погледају и сталне поставке у музеју, као и видео презентације, а врата музеја била су отворена до један сат иза поноћи.