Бан: Спор темпо примјене договореног у дијалогу Београда и Приштине
Генерални секретар УН Бан Кимун је, такође, оцијенио да на Косову још пуно тога треба урадити на промовисању веће толеранције и помирења међу заједницама, на обезбјеђивању заштите мањинских права, као и на томе да се олакша повратак расељених, подрже њихова имовинска права и заштити вјерска традиција.
У извјештају који обухвата период од 16. јануара до 15. априла ове године, а који ће сутра бити представљен на сједници Савјета безбједности УН посвећене КиМ, он је поздравио, како је навео, посвећеност косовског предсједника и премијера процесу нормализације односа Београда и Приштине и постизању пуне примјене досад постигнутих споразума, нарочито успостављању Заједнице српских општина, објављено је на сајту УН.
"Ипак, са забринутошћу констатујем спор темпо имплементације у посљедњих 12 мјесеци и надам се да ће досад предузети позитивни кораци уз посредовање ЕУ бити праћени енергичним напорима да се доврше преостали кораци и ријеше друга питања у блиској будућности", истакао је Бан.
Поздрављајући избор Хашима Тачија за новог косовског предсједника, генерални секретар УН је рекао да се нада да ће важна обећања која је он навео у инаугурационом говору пружити прилику за почетак новог поглавља политичког дискурса на Косову.
Атмосфера подјела и напетости током изборног процеса у косовској скупштини, као и бојкот и покушаји опозиционих партија и њихових присталица да омету инаугурационе церемоније указују на потребу да све косовске демократски конституисане институције уложе активне напоре на рјешавању потреба и тежња грађана Косова, навео је генерални секретар УН.
У исто вријеме, насиље у сваком облику остаје неприхватљиво средство изражавања политичких ставова, поручио је Бан и поновио апел свим косовским лидерима да дјелују одговорно када расправљају о многим горућим проблемима.
Генерални секретар УН је поздравио брзо успостављање специјалних комора и канцеларије специјалног тужилаштва и похвалио косовске власти због експедитивног ратификовања споразума са Холандијом као земљом домаћином.
"Овај процес представља кључан корак у јачању владавине права на Косову, као и историјску прилику да се допринесе зарастању ожиљака из конфликта", рекао је Бан.
Уз подсјећање да је и у ранијим извјештајима на то указивао, Бан је поновио да се Косово и даље суочава са значајним изазовима у области о владавине права, посебно када је ријеч о независности и непристрасности правосуђа.
У том погледу, како је рекао, подршка међународних партнера, укључујући Унмик и друга тијела УН, требало би да буду креативно укључена у контексту актуелне европске агенде у региону.
Бан је такође апеловао на даљи напредак у пуној интеграција судија и тужилаштва српског правосуђа у косовски систем.
Генерални секратар УН је у извјештају захвалио особљу Унмика и свом специјалном представнику Захиру Танину нарочито на његовим континуираним напорима да се максимално искористе ресурсе Мисије ради постизања даље стабилизације и нормализације између Београда и Приштине.
Уз извјештај генералног секретара УН објављен је и анекс извјештаја високе представнице ЕУ за спољну политику и безбједност Федерике Могерини о дјеловању Еулекса у истом периоду.