latinica  ћирилица
03/05/2016 |  07:41 ⇒ 21:15 | Аутор: РТРС

Одата почаст убијеним војницима ЈНА у Добровољачкој (ФОТО/ВИДЕО)

Навршиле су се 24 године од општег напада на објекте и војнике ЈНА у Сарајеву и бруталног убиства припадника ЈНА у Добровољачкој улици 3. маја 1992. године.
Обиљежавање страдање војника ЈНА у Добровољачкој - Фото: СРНА
Обиљежавање страдање војника ЈНА у ДобровољачкојФото: СРНА

У нападима паравојних муслиманских формација и тзв. Територијалне одбране РБиХ 2. и 3. маја 1992. године убијена су 42 војника, 71 је рањен, а 207 заробљено.

У организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова у Источном Сарајеву и Сарајеву обиљежена је годишњица злочина над војницима ЈНА у Добровољачкој улици.

Након литурије у црви Светог Ђорђа у Источном Новом Сарајеву, обављен је парастос по благослову владике захумско – херцеговачком и приморског и администратора Митрополије Дабробосанске Григорија.

Парастос убијеним у Добровољачкој у цркви у Миљевићима (фото: Срна)

Потом су учесници скупа кренули ка мјесту злочина. Скуп, који је протекао мирно и достојанствено, обезбјеђивали су припадници МУП-а Кантона Сарајево.

Обиљежавању годишњице злочина над припадницима ЈНА присуствовали су преживјели учесници догађаја у Добровољачкој и породице страдалих те министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић, који је на челу Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.

Савановић је изјавио је да је напад на колону ЈНА у Добровољачкој улици 1992. године био кукавички и злочиначки напад на тада једину легитимну војску у бившој Југославији.

Присутни су били и предсједник и потпредсједник Народне скупштине Српске Недељко Чубриловић и Ненад Стевандић, предсједник републичке Борачке организације Миломир Савчић, посланик у Представничком дому парламента БиХ Александра Пандуревић и први предсједник Народне скупштине Српске Момчило Крајишник.

Обиљежавање страдања војника ЈНА у Добровољачкој (фото: Срна)

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић поручио је да жалосно да нико до сада није одговарао за овај злочин. "Они који су одговорни за овакво недјело свакако треба да одговарају", рекао је Чубриловић.

Подсјећајући да су у колони ЈНА која се споразумно 3. маја 1992. године повлачила из Сарајева били и Срби, и муслимани, и Хрвати и Албанци, Чубриловић је навео да су они само извршавали своју дужност. "Никоме нису били криви, пошли су да испоштују споразум за који је и међународна заједница дала сагласност", истакао је Чубриловић.

Потпредсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић рекао је да ни након 24 године од мучког убиства припадника ЈНА у сарајевској Добровољачкој улици још нема правде за жртве, нити казне за кривце, јер бошњачке власти нису прошле катарзу и нису спремне за суочавање ни са садашњошћу, ни са прошлошћу.

"Ми у Српској немамо проблем да се било гдје поклонимо жртвама, али очигледно да у Сарајеву постоји та матрица из деведесетих година", рекао је Стевандић. Он је рекао да су у Добровољачкој улици подмукло сачекани и побијени из засједе невини људи, који нису имали бојеву муницију, нити су имали везе са ратом и никога нису напали.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић изјавио је да напад на припаднике ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву био један у низу подлих напада и да нападачима не може служити на част, с обзиром да је постојао договор о мирном повлачењу војске.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић рекао је да се данас одаје почаст страдалима у Добровољачкој улици и упућује снажна порука правосудним институцијама на нивоу БиХ да одговорни за овај злочин морају бити процесуирани.

Обиљежавању страдања припадника ЈНА присуствовали су и савјетник предсједника Републике Миладин Драгичевић, изасланик члана Предсједништва БиХ из Републике Српске Зоран Ђерић, представници Амбасаде Србије у БиХ, те удружења проистекла из одбрамбено-отаџбинског рата.

Обиљежавање готово четврт вијека од злочина без казне над војницима ЈНА у Добровољачкој, сада улици Хамдије Крешевљаковића прошло је мирно, достојанствено и без инцидената. Служен је помен, прислужене су свијеће, а на мјесту злочина остављне су бијеле руже.

Фото: Срна

Један час прије него је колона из Источног Сарајева стигла у бившу Добровољачкој окупило се стотинак ветерана паравојних муслиманских формација Зелених беретки, Патриотске лиге и тзв. Територијалне одбране РБиХ.

Постројавање бивших припадника муслиманских снага (фото: РТРС)

Одали су почаст, како кажу, браниоцима града, признају да је колона нападнута и да на тај дан нико од њих није погинуо. Ратна обиљежја, заставе, униформе, све је било дио обиљежавање "сарајевске истине" о 2. и 3. мају 1992 године. 

фото: РТРС

Бијеле руже у Добровољачкој бачене у контејнер

Бијеле руже које су чланови породица страдалих припадника ЈНА и делегација Републике Српске данас положиле уз запаљене свијеће на мјесто страдања у некадашњој Добровољачкој улици у Сарајеву, бачене су у контејнер недуго након одласка делегације која је обиљежила 24 године од злочина над војницима у том граду.

Цвијеће и свијеће бацили су припадници комуналне службе, преноси портал "Кликс". Руже бачене у контејнер (фото: Един Хаџихасић/Klix.ba)

Из сарајевског комуналног предузећа демантовали су писање медија, међутим "Кликс" је објавио фотографију на којој се види да је цвијеће и свијеће  дефинитивно уклонио радник КЈКП "Рад".

Добровољачка, радник баца смеће у контејнер (Фото: klix.ba)

На фотографији се јасно види да је особа која уклања цвијеће обучена у униформу овог комуналног предузећа.

Ово је први пут да се исти дан када је цвијеће и положено склања са мјеста обиљежавања и баца.

Претходних година, комунални радници би очистили неколико дана након што би свијеће изгорјеле, а цвијеће се осушило.

Извор: РТРС, Срна