latinica  ћирилица
23/04/2016 |  14:56 ⇒ 20:39 | Аутор: СРНА

Цвијановић: Опозиција је у паници

Премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић рекла је да је опозиција у паници од протеста, а не власт.
Жељка Цвијановић - Фото: СРНА
Жељка ЦвијановићФото: СРНА

- Чисте су глупости изјаве лидера СДС-а Младена Босића да је власт у паници због протеста и то није прва глупост коју чујем од опозиционара и Босића. Изгледа да су они у паници. Донијели су политичку одлуку да иду у протесте и шта имају више да причају - рекла је Цвијановићева новинарима у Бањалуци.

Она је нагласила да власт није ни у каквој паници, ради свој посао далеко боље на нивоу Републике Српске него они на нивоу БиХ, суочени са бројним изазовима и проблемима од којих су неке они наметнули, јер блокирају средста која припадајау Републици Српској.

Цвијановићева је појаснила да нема протеста и контрапротеста, већ протеста и протеста.

- Опозиција има свој разлог да најави протесте, а ми свој. Они су се одлучили за једну степеницу у свом политичком животу и ми имамо право да се одлучимо за нашу и то није никакво тјерање ината - додала је Цвијановићева.

Она је навела да ће јавност бити упозната да ли ће протести опозиције и власти бити одржани исти дан, али да већ сада зна ко ће имати више учесника, јер то "није тешко ни предвидјети".

- Управо зато они и коментаришу да не би било добро да се организују и други протести, а када их они организују то је добро. Ако они мисле да је добро организовати протесте онда и ја мислим да је добро да и ми организујемо своје, јер имамо пуно тога да им кажемо, а управо зато јер знају како ће изгледати бројно стање и дају овакве коментаре - сматра Цвијановићева.

Она је додала да се у политици доносе одлуке, а када се оне донесу "нема више лијево-десно" већ се мора дјеловати, а то је оно што недостаје опозицији.

БАНКА СРПСКЕ БИЋЕ СПЕЦИФИЧНА ФИНАНСИЈСКА ОРГАНИЗАЦИЈА

Цвијановићева је рекла да Банка Српске убудуће неће бити банка, већ специфична финансијска организација која се неће бавити досадашњим пословима.

- Имамо разлоге из којих смо се одлучили да то урадимо на тај начин, с обзиром на то да смо ушли у процес доношења новог закона који ће субјекте трансформисати у неке друге, тако да могу да функционишу, а да не обављају исте активности - рекла је премијерка и истакла да ће то можда бити нека врста пилот-пројекта.

Она је подсјетила да је Влада већ неколико пута показала како сматра да би требало извести процес трансформације Банке Српске, те да је приједлог Владе да она више нема улогу какву је имала до сада као банкарска организација, већ као једна другачија финансијска организација.

- Мјесецима о томе комуницирамо са ММФ да се усагласимо шта би то требало да буде и управо зато и имамо новију верзију плана реорганизације, јер смо уважили неке важне сугестије ММФ - појаснила је Цвијановићева.

Нагласила је да ће се из писма намјере видјети захтјеви ММФ-а у вези са новима аранжманом, јер ту најбоље све пише, и додала да више не жели одговарати на питања у вези са тим.

- Сума још није прецизирана, иако сам већ и о томе чула разне спекулације. Средства која се испреговарају са ММФ-ом биће довољна и уклопиће се у оно што треба, а биће и других извора финансирања тако да то неће бити проблем - поручила је Цвијановићева.

Подсјетила је да је Влада предвидјела да ће доћи до одређених поремећаја када се пензије уведу у трезорски систем, али да је то ипак свјесно урадила јер су пензионери заслужили да им се помогне на тај начин.

- Поносна са због тога, ићи ћемо даље. Новац који буде испреговаран биће довољан за оно што треба да проведемо. Новац се обезбјеђује и због наслањања на Реформску агенду, јер се реформе не могу проводити без финансијске подлоге. У ММФ-у су рекли да ће подржати финансијски агенду када се ми усагласимо, усагласили смо се и сада се усаглашавамо око задњих елемената у оквиру писма намјере у којем ће све јасно стајати - додала је Цвијановићева.

Она је поновила да не постоји захтјев ММФ-а о повећању утицаја БиХ на банкарски сектор, али да постоји захтјев који се односи на оснаживање свега у банкарском сектору, што се може постићи искључиво доношењем адекватних закона који се односе на пословање банака, агенцију за банкарство.

- Један од њихових захтјева односи се на реорганизацију ИРБ-а, у коју смо ми већ ушли, а тиме смо се бавили и прошле јесени када када смо се састајали са представницима ММФ-а, и ми имамо ту концепт и презентовали смо га, започели неке мјере и они се са тиме слажу - додала је Цвијановићева.

Она је нагласила да нико није спомињао супервизију на нивоу БиХ, нити је поставио захтјев те врсте, већ само да се оснажи тај сектор.

- Ми смо за то заинтересовани и све сугестије које смо имали прилику да чујемо од ММФ-а су драгоцјене јер на тај начин и ми рјешавамо одређене дилеме у којем правцу се треба кретати - додала је Цвијановићева.

Она је навела да нико у ММФ-у није спомињао да некога треба отпустити, смањивати плате и примања, као што неки причају.

- Опредијељени смо за рационализацију, али не зато што то захтјева ММФ, већ зато што смо ми то сами ставили у своју Реформску агенду, а ММФ одлучио да подржи активности агенде. Жалим што је то подложно толиким шпекулацијама - поручила је премијерка.

Коментаришући могућност репрограма за пореске дужнике као што су домови здравља, које имају порески дуг већи од транше, премијер је навела да репрограм може и не мора да буде рјешење и о томе сваки субјекат сам одлучује на основу одређених калкулација.

- Неки кажу да је то скупље, али у неком периоду потребно је да се обезбиједе одређена средства која ће касније омогућити лакшу исплату и извршење обавеза. Да није од помоћи, не би постојао као категорија - оцијенила је Цвијановићева.