Николић предводи свечаност на Крфу
Након централне комеморативне свечаности у Маузолеју спомен-костурнице и полагања вијенаца на Морнарички крст, са почетком у 10.00 часова, Николић ће положити вијенац у "Плаву гробницу" /Јонско море/, саопштено је из Прес-службе предсједника Србије.
Николић ће у 14.00 часова присуствовати отварању нове сталне поставке "Срби на Крфу 1916-1918" у Српској кући, а у 20.00 часова ће бити проглашен за почасног грађанина општине Крф.
Он ће општини Крф уручити Сретењски орден за нарочите заслуге за Србију, исказану племенитост и хуманост према српским војницима који су се прије 100 година искрцали на то острво у Јонском мору.
У делегацији Србије, осим Николића, су министар одбране Зоран Ђорђевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и министар културе и информисања Иван Тасовац.
У уторак, 19. априла, предсједник Србије боравиће у граду Серу, гдје ће му бити уручена повеља почасног грађанина и кључеви града Сера, наводи се у саопштењу.
Град Сер је у првој половини 14. вијека постао дио територије српског цара Душана, а значајан је и по томе што је у њему 1349. године допуњен "Душанов законик", који је усвојен пет година раније у Скопљу.
Острво Крф је вјечно почивалиште српских војника. Највећа гробља су била у Като Коракијани са 560 гробова и Агиос Матеос са 520 гробова.
Ахилеон је било Српско официрско гробље, док су избјеглице сахрањиване на градском гробљу у Гарици и другим сеоским гробљима.
На острву Видо, умрли српски војници у прво вријеме су били сахрањивани у плитиким гробовима на каменитој обали, а када су почели масовно да умиру, чамцима су са француског санитетског гроба превожени и потапани у воде Јонског мора, "Плаву гробницу".
Сматра се да је на острву Виду и у "Плавој гробници" сахрањено више од 10.000 српских војника и регрута.