Парастос пакрачким епископима, одржана и сједница Св. Синода СПЦ (ВИДЕО)
За њих и све мученике јасеновачке, у манастиру Светог Јована Крститеља у Јасеновцу Свету архијерејску литургију служили су митролопит црногорско приморски Амфилохије, епископ пакрачко славонски Јован и бихаћко-петровачки Атанасије, уз саслужење свештеника и ђакона.
Први пут у епархији пакрачко-славонској, одржана је и сједница Светог Синода Спрске православне цркве, а потом и сједница Светог синода СПЦ и одбора за Јасеновац. Парастосу су присуствовали и представници ресорних дирекција Влада Србије и Републике Српске, и представници српске политичке сцене у Хрватској.
Јасеновац је најсветија српска земља, јер је највеће гробље не само у нашем народу, већ и у цијелој Европи, гробље – које је натопљено крвљу српског народа, поручено је из врха српске православне цркве данас у Јасеновцу. Свједок ових ријечи и усташких логора је Стеван Радоњић, који је као дјечак био у њима.
"Имао сам три и пол киле сама кожа и кост нису знали да ћу остат жив", рекао је Стеван Радоњић, бивши логораш.
Свету литургију у манастиру Светог Јована Крститеља у Јасеновцу, служио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије са владиком пакрачко-славонским Јованом и бихаћко-петровачким Атанасијем за све страдале Србе.
"Шта је Јасеновац? Јасеновац није ништа друго него Христова голгота, Христово распеће", навео је митрополит црногорско приморски Амфилохије.
"Само зато што су били Срби православци. Другог разлога није било, осим тога да се овај простор који је био под усташком државом очисти од српског народа, а да би га очистили, они су готово уништили један народ", нагласио је патријарх српски Иринеј.
У Јасеновцу је одржана сједница Светог синода СПЦ који се први пут састао у овој епархији, а главна тема била је обнова Пакрачко-славонске епархије.
Епископ пахрачко-славонски Јован на питање новинара коментарисао је инциденте који се у посљедње вријеме често дешавају православним вјерницима у Хрватској. Навео је да је потребно преображење или ће остати то сјеме зла које се десило у Вуковару прије неколико дана, а недавно и Окучанима.
"Али оно што ми можемо, као свјесни људи, је да зауставимо ту спиралу насиља", навео је епископ пахрачко–славонски Јован.
Заупокојена литургија која је служена у Јасеновцу била је намијењена и епископима пакрачко–славонским, Никифору, Сифронију, Кирилу и Емилијану, за које је у Пакрацу, у храму Свете Тројице служен парастос поводом сахране земних остатака блаженопочивших архијереја пакрачких и славонских.
Високи представници Српске православне цркве и званичници из Хрватске, Србије и Републике Српске потом су посјетили Владичански двор и епархијску библиотеку како би се увјерили у процес обнове у рату разорених објеката. У обнову ових објеката Влада Хрватске уложила је 10 милиона куна.
Догађају је у име предсједнице Хрватске присуствовао контроверзни министар културе Златко Хасанбеговић, познат по томе што је фотографисан са усташком капом на глави, и за којег су антифашистичка удружења раније саопштила да не би требало да обавља ту функцију.