НСРС о Закону о раду, обезбјеђење морало удаљити Мишићеву (ВИДЕО)
Иако јој је, без поднесеног захтјева, омогућено да се обрати у парламенту, Мишићева је мимо говорнице и прије уводног излагања ресорног министра Миленка Савановића својом галамом реметила рад Скупштине.
Због тога је прво упозорена, а затим и удаљена из скупштинске сале.
По ко зна који пут данас, у парламенту поново пауза и сваког тренутка посланици би поново требало да се врате у салу. Међу њима неће бити и посланици опозиције, јер након што је Ранка Мишић удаљена из сале скупштинском руководству су вратили радни материјал и Пословник.
У сали су остала само два опозициона посланика Адам Шукало и Горан Ђорђић, али не да би учествовали у расправи, већ да би, по свему судећи, и они реметили рад Скупштине.
Чак су и окренули леђа руководству републичког парламента, што су многи прокоментарисали као понижавање ове институције.
То, ипак, није спријечило парламент да коначно започне разматрање новог радног законодавства због којег је и заказано посебно засједање. Образлажући приједлог Закона о раду ресорни министар Миленко Савановић рекао је да је овај закон усклађен са европским законодавством нагласивши да је правило да се радни однос заснива на одређено вријеме.
Закон предвиђа да уговор на одређено може да траје двије године, а основа за годишњи одмор биће 20 дана.
Ово скупштинско засједање обиљежило је ометање сједнице предсједнице Савеза синдиката Ранке Мишић.
И након упозорења потпредсједника Ненада Стевандића Мишићева није одустајала, па ју је обезбјеђење морало буквално однијети из сале.
А да ћемо чекати на уводну ријеч министра о Закону о раду дало се наговијестити одмах на самом почетку засједања. Хронолошки то је изгледало овако. Након што је потпредсједник НС Ненад Стевандић дао знак да се гласа о приједлозима НДП-а да закон о раду буде враћен у редовну процедуру у скупштинску салу ушло је неколико посланика опозиције, који су каснили десет минута. Под изговором да нису чули звоно за почетак сједнице, тражили су да гласање буде поновљено.
Потпредсједник је дао петоминутну паузу, која се претворила у двочасовно одгађање засједања. Око 17 часова посланици опозиције рекли су зашто траже да приједлог закона буде враћен у редовну процедуру и да сматрају да скупштина крши пословник о раду.
Посланици у сали нису провели ни пола час, нова пауза на захтјев СДС-а. Након 20 минута када је требало да буде гласање за дневни ред, из посљедњих редова у скупштинској сали предсједница Савеза синдиката почела је да упозорава посланике како би требало да гласају против и ометала скупштинско засједање.
Само што је усвојен дневни ред, потпредсједник поново даје нову паузу.
Без обзира на паузу предсједница Савеза синдиката није одмах хтјела напустити скупштинску салу, па је морало реаговати обезбјеђење.
Судећи по овоме, Закон о раду могао би да засјени многа маратонска засједања скупштине о буџету и економској политици не само ове године већ и прошлих година.