Самопроглашено Косово није примљено у Унеско (ВИДЕО)
Гласале су 142 чланице, за је гласало 92, против је било 50, а уздржаних је било 29. За двотрећинску већину је било неопходно 95 гласова, па су за усвајање приједлога недостајала три гласа.
Овдје можете погледати како су државе гласале: Против пријема Косова, За пријем Косова, Уздржани на гласању, Одсутни са гласања.
Међу земљама које нису подржале пријем Косова су Бразил, Кина, Шпанија, Русија, Индија, Казахстан, Бјелорусија, Палестина, Сјеверна Кореја, Словачка, Уругвај, Венецуела, Бахреин, Индонезија...
Уздржани су, између осталих, били Босна и Херцеговина, Колумбија, Грчка, Нигерија, Перу, Пољска, Румунија, Сингапур, Тринидад и Тобаго, Тунис и Замбија.
#NoKosovoUnesco WE WON!Thanks to all that supported Serbia & our petition! @28JunOrg @malagurski @StirringTrouble pic.twitter.com/dGHFMXuzkk
— #NoKosovoUnesco (@alex_28jun) November 9, 2015
За приступање Косова Унеску, између осталих гласали су Црна Гора, Македонија, Белгија, Француска, Канада, Бугарска и Белизе, Ирска, Исланд, Италија, Литванија, Малезија, Пакистан, Панама, Норвешка, Нови Зеланд, Португал, Чешка, Велика Британија, Словенија, Шведска, Швајцарска, Чад, Тајланд, Турска, Авганистан, Албанија, Њемачка, Андора...
Приједлог за пријем Косова је претходно образложен уз објашњење да није у питању гласање за признање Косова као државе или за улазак у УН, већ захтјев да се "грађанима Косова омогући приступ културним вриједностима и образовању", као и да се "на крају подржи мисија Унеска".
На другој страни, поновљено је да би пријем Косова у Унеско значио политизацију те организације, као и кршење међународног права.
Претходно је Генерална конференција на приједлог Србије гласала о одлагању изјашњавања о овој теми, али је тај приједлог одбијен.
Повезане вијести: