

НСРС усвојила Иницијативу о измјени Закона о јавном РТВ систему БиХ – кључна расподјела РТВ таксе (ВИДЕО)
И поред позитивног пословања и чињенице да је РТРС, већ другу годину најгледанија у Српској, опозиција је током дводневне расправе изнијела бројне критике на рачун уређивачке политике, оцијенивши је пристрасном и необјективном.
Наводе опозиције да РТРС није у служби грађана, одмах у уводном излагању, чињеницама је мадемантовао генерални директор Драшко Милиновић. Примјер професионалности, само у прошлој години, доказан је у извјештајима наших новинара током поплава и предизборне кампање.
„Наше екипе су стигле у све крајве гдје многи нису били“, истакао је Милиновић.
И поред тешке године иза нас, РТРС се изборила да коначно, опрема за дигитализацију на територији Српске припадне нашем Јавном сервису. Резултати остварени у прошлој години за опозицију нису били довољан аргумент. И данас су се мање бавили извјештајем, више уређивачком политиком, гдје су посебне примједбе упутили на рад Информативног програма и најгледанију емисију у Српској - Дневник 2.
Погледајте прилог из Дневника 2:
„Предлажем да послије сваког Дневника пишете РАК-у“, истакао је Милиновић, а у свом излагању Вукота Говедарица из СДС-а је рекао: „Мислите да не вршимо мониторинг, писаћемо“.
Опозиција замјера и што, како тврде, нису довољно заступљени у нашим емисијама. Бројни су примјери, подсјетио је директор Милиновић, гдје су столице због недоласка опозције остале празне“.
„Господина Иванића позвали смо у емисију, нећу речи који новинар, његов одговор био је да гостује на ФТВ. Замислите када би Бакир Изетбеговић одбио ФТВ и дошао на РТРС“, рекао је генерални директор РТРС-а.
Драган Чавић из НДП-а је реплицирао: „Мене нисте звали, позовите ме ја ћу се са задовољством одазвати“.
Критике опозиције синоћ су прешле границу укуса. Чак су изречене квлаификације да РТРС дијели грађане Српске. Посланици Коалиције домовина, отишли су корак даље – тврде да ширимо мржњу према Бошњацима. Овакве наводе, Клуб посланика СП одбацује.
„То није тачно, ако постоје дубоке подјеле, онда то раде политичке странке, а не медији“, рекао је у Скупштини Слободан Протић из СП-а.
Како год, РТРС неће одустати од својих принципа и професионалних стандарда.
Срђан Милановић, из СНСД-а, каже да му је драго да РС има јавног емитера који, како је рекао, чврсто стоји на ногама и који ће опстати и када ова власт не буде на власти.
Током расправе, потпредсједник Народне скупштине Ненад Стевандић прочитао је извјештај чији је, према његовим тврдњама, највјероватније извор изван БиХ, а у коме је, између осталог наведено, да треба проблематизовати РТРС и означити га као недемократски.
„Мислим да је ово озбиљан ресурс. Није вријеме за дневно-политичке проблеме. Треба да са више пажње и емпатије односимо према овоме. Има ствари које су за критику, али ништа није за уништавање“, рекао је Стевандић.
Таквих и сличних изазова било је и раније. РТРС ће и даље слиједити свој пут. Да би задржали улогу водеће телевизије, стигли у сваки кутак Републике Српске неопходна су средства. Због појаве кабловских оператера и лоше наплате у Федерацији, неопходна је измјена Закона о јавном радио-телевизијском систему БиХ.
„Народна скупштина тражи од српских представника у Парламенту БиХ да се мијења закон о јавном радио телевизијском систему који се односи на расподјелу“, рекао је Марко Видаковић, из СНСД-а,
А то би подразумијевало да приход од РТВ таксе буде подијељен на три јавна емитера, а не као до сада, гдје нам припада само четвртина.
Генерални директор РТРС-а Драшко Милиновић захвалио се свима на конструктивним приједлозима истичући да се радује измјени Закона о РТРС-у.
Циљ РТРС-а јесте да до краја године почне емитовање другог програма – који наши гледаоци на кабловском емитеру, тренутно могу пратити на каналу РТРС ПЛУС. На крају завршних ријечи, Милиновић се захвалио посланицима на расправи, радницима на професионалном ангажману, а гледаоцима на указаном повјерењу!
Прилог из Српске данас: