latinica  ћирилица
28/08/2015 |  21:15 | Аутор: ТАНЈУГ

Експерти: ИД нема разлога да кријумчари борце у Европу

Ризик да групе као што је Исламска држава кријумчаре милитанте у Европу користећи прилив избјеглица, много је мањи него што неки политичари наговјештавају, оцијенили су стручњаци за безбједност, повезани с владиним и обавјештајним агенцијама.
ИД, џихадисти (фото: jihadwatch.org) -
ИД, џихадисти (фото: jihadwatch.org)

До краја јула, више од трећине милиона миграната и избјеглица ушло је у Европску унију, већином преко Италије, Грчке и Мађарске, објавила је агенција Фронтекс, додајући да се тај број повећава и у августу.

Када једном уђу у шенгенску зону, придошлице - већином из земаља као што су Сирија и Ирак, у којима Исламска држава држи простране области - могу слободно да путују у 26 земаља, без органичења или провјера.

Ова чињеница подстакла је антиимиграционе странке као што су италијанска Сјеверна лига или британски УКИП, да упозоре на ризик од инфилтрирања милитаната.

Чак је и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг у мају рекао да би један од проблема могли да буду страни борци и терористи који покушавају да се сакрију међу избјеглице.

Међутим, безбједносни стручњаци сматрају да би путања бораца могла да има супротан смјер - из Европе ка Блиском истоку.

- Нема потребе да ИД извози борце у Европу, јер их увози из Европе - рекао је Клод Монике, бивши француски агент, а сада  шеф Европске стратегијске обавјештајне службе и Центра за безбједност у Бриселу.

Монике је рекао и да има пет до шест хиљада Европљана који јесу или су били у Сирији, док им се придружују и други.

Експерти сматрају да је за европске волонтере, који су се обучавали или борили у Ираку и Сирији, превелики ризик да покушају да се врате кући непримијећени, скривајући се међу избјеглицама који, чак и ако преживе опасни пут у Европу, бивају подвргнути провјерама и изложени ризику од хапшења.

Према мишљењу познаваоца, постоји још један разлог зашто ИД нема потребе да кријумчари терористе - не недостају јој борци, "вуци самотњаци", који се већ налазе у Европи.

Од Брисела и Париза до Копенхагена, терористичке нападе у мају прошле године су извршили људи који већ живе у Европи и слободно путују широм континента, подсјећа Ројтерс.