latinica  ћирилица
24/08/2015 |  19:24 | Аутор: Анадолија

БиХ нема капацитет за прихват избјеглица

Из Службе за послове са странцима Босне и Херцеговине упозорили су да је могуће да дио миграната из афро-азијских земаља који се тренутно налазе у Македонији пређе и у Босну и Херцеговину која нема капацитета за прихват великог броја избјеглица.
Мигранти у Србији (фото: Танјуг - Тања Валич) -
Мигранти у Србији (фото: Танјуг - Тања Валич)

Наиме, више од 90.000 миграната из афро-азијских земаља тренутно се креће према Западној Европи.

Замјеник директора Службе за послове са странцима Изет Низам нагласио је да Босна и Херцеговина не може бити имуна у посматрању тренутних дешавања у сусједној Србији и Македонији које се суочавају са масовним приливом избјеглица.

"На основу наших оперативних сазнања, врло је могуће да би могао тај талас да се креће према БиХ. Рута кретања илегалних миграта била је према Мађарској, међутим, с обзиром да је та земља почела да гради ограду, спречава тај ток. Према нашим процјенама, то кретање би било једином дијелом према Румунији, а други дио могао би скренути према БиХ", упозорио је Низам.

Служба за послове са странцима је почела са превентивним радом прикупљања информација са терена са критичних тачака односно дуж цијеле границе источне Босне и Херцеговине, од Бијељине до Требиња.

"Наши инспектори врше инспекцијске послове и све што је потребно да би се направио план. Нећемо дозволити оно што се десило у Македонији, ружна је слика за свијет да се те избјеглице заустављају са топовским ударима и палицама. То је нехумано", истакао је Низам.

Да не би дошло до нехуманог третирања избјеглица, Низам истиче како БиХ размјењује информације са земљама окружења припремајући се на тај начин на "могући сценариј". Према ријечима замјеника директора Службе за послове са странцима БиХ, Босна и Херцеговина са својим географским положајем интересантна је за мигранте који желе у земље Европске уније.

"Итекако је БиХ занимљива илегалим мигрантима. Тренутно, немамо већих прилива, али имамо појединчаних случајева. Морамо претпоставити да се то може десити, да се не би десило као у сусједству, припремамо се. БиХ нема огромне капацитете за прихват, имамо имигранциони центар капацитета 120 особа", казао је Низам додајући како тај капацитет није попуњен и износи 13 особа.

Поред имиграционог центра, у БиХ постоји и азилантски центар са капацитетом 300 особа.

У БиХ је, како је истакао, драстично повећан број особа из афричких земаља који долазе у БиХ што је пуно изражајнији него прошле године у истом периоду.

"Те бројке су увијек мијењају, промјењиве су. О тачним бројкама се не може говорити, али повећање је око 12 процената у односу на прошлу годину. У посљедњих шест мјесеци је дошло до пораста", казао је додајући како се илегални мигранти у БиХ не пријављују, крше закон и бораве илегално.

Све оне које инспектори затекну без валидне документације просљеђују у имиграциони центар гдје се врши идентификација. Након тога, они се враћају из земље из које се дошли.

Према ријечима Низама, бројне су потешкоће у поменутом процесу због скривања докумената гдје је тешко утврдити из које земље мигранти долазе.

"Сваки дан боравка једног мигранта у центру БИХ кошта 60 КМ. Настојимо да их одмах враћамо из БиХ како не би стварали проблем", истакао је Низам.