У Војнићу и Врбовском постављене табле са ћирилицом
Табле су постављене након проведеног надзора у ове двије општине, а из хрватског Министарства управе најављују да ће провести надзор и у другим градовима и општинама.
У Министарству истичу да ће у срединама у којима мањине чине више од трећине укупног становништва примијенити законе који им гарантују право на равноправну употребу језика и писма.
Из Министарства истичу да ће се кренути од државних установа и предузећа, прије свега од Хрватских путева, које су дужне да на путевима у срединама у којима мањине имају право поставе двојезичне натписе, преносе хрватски медији.
Инспекције ће провјеравати да ли су двојезичне табле на државним и градским институцијама, улицама и трговима, а тамо гдје утврде да се закон не поштује, локалним властима биће наложено да примијене двојезичност.
Уколико градска тијела не поступе по налогу, услиједиће им прекршајне пријаве и плаћање казни.
Такво поступање државне управе за сада се не може очекивати и у Вуковару, а у Министарству објашњавају да Вуковар сада није приоритет јер, према одлуци Уставног суда, ужива посебан статус.
Уставни је суд у августу прошле године забранио Влади провођење Закона о употреби језика и писма националних мањина.
Градско вијеће Вуковара у понедјељак је измијенило Статут, којим није предвидјело постављање ћириличних натписа на градске институције, тргове и улице.