latinica  ћирилица
26/07/2015 |  09:35 | Аутор: ТАНЈУГ

Фотије: Срби у Хрватској су грађани другог реда

Епископ далматински Фотије рекао је да Срби још нису добили своје право мјесто у Хрватској и да су "грађани другог реда који немају право да обиљежавају мјеста свог страдања и испишу га својим писмом".
Епископ далматински Потије - Фото: илустрација
Епископ далматински ПотијеФото: илустрација

Фотије је у разговору за "Вечерње новости" рекао да о томе свједочи чињеница да су Срби покушавали да обиљеже мјеста свог страдања током грађанског рата деведесетих, али да то иде много тешко "јер су ти споменици преко ноћи уништавани" и као примјер поменуо уништавање споменика пострадалим у Голубићу код Книна, који је срушен исте ноћи кад је и подигнут.

Епископ је рекао да ће српски патријарх Иринеј уочи Преображења доћи у дводневну посјету Далматинској епархији, поводом обиљежавања великог јубилеја - 400 година Богословије манастира Крка.

"Планирано је да патријарх 18. августа најприје посјети нашу Цркву Светог Илије у Задру, потом и римокатиоличку Цркву Свете Стошије у којој се чувају мошти ранохришћанске светитељке великомученице Анастасије. Ту ће се срести и са надбискупом задарским Желимиром Пуљићем, који је, истовремено и предсједник Бискупске конференције Хрвата", рекао је Фотије.

На питање има ли најава да ће обиљежавању 20 година "Олује" присуствовати и неки Срби у Хрватској, Фотије је рекао да Српска православна црква у томе не може да учествује, нити жели, нити јој је ту мјесто.

"Ми тамо не бивамо, нити бисмо били. А Срби који намјеравају, требало би да знају зашто то чине. Током 4. и 5. августа, ми широм епархије дајемо помјене и парастосе за Србе пострадале тих дана и током рата. Молимо се за људе који су невино страдали. Наше обиљежавање тог трагичног догађаја су молитва, покајање и вјера", рекао је епископ.

Фотије је рекао и да се у цркви свакодневно моле за повратак и трајни опстанак Срба у Далматинској епархији и у Хрватској.

"До рата деведесетих у Далмацији је живјело око 120.000 Срба, данас једва четвртина, већином старијих", рекао је Фотије.

Према његовим ријечима, највише народа иселило се из градова, и тамо се најмање вратило.

"Њихови станови су заузети, па врло тешко могу да се у њих врате. У унутрашњости Далмације, у селима, стање је боље. Чак и ако се нису одлучили за коначан повратак, Срби из тих крајева су барем куће обновили, а у њих увијек неко може да се врати", рекао је за "Новости" еписком далматински Фотије.