Најчудније ствари које су људи оставили на Мјесецу
Представљамо вам неке од најнеобичнијих ствари које се налазе на Мјесецу.
Перо сокола
На Мјесецу нема ваздуха, због чега је окружење идеално за демонстрирање физичких експеримената који зависе од отпора ваздуха.
Астронаут мисије Аполо 15, Дејвид Скот, покушавао је да испроба Галилеов принцип по ком лагани и тешки објекти падају истом брзином, уколико нема отпора ваздуха. Он је са исте висине бацио чекић и соколово перо, а оба предмета дотакла су тло у исто вријеме.
Хљеб и вино за причест
У то вријеме се о томе није говорило, али Баз Олдрин, астронаут мисије Аполо 11, носио је причест на Мјесец. Олдрин је био члан Презбетеријанске цркве и питао је пастора како да обиљежи спуштање првих људи на Мјесец. Свештеник је припремио причест коју је Олдрин понио у свемир. Причестио се одмах по слијетању и прочитао дио Јеванђеља по Јовану.
Лава из Орегона
НАСА је припремала астронауте за шетњу Мјесецом тако што је организовала тренинге на Земљи. Орегон је имао неколико мјеста која су подсјећала на Мјесечеву површину, па су астронаути често остајали тамо. Астронуат Џејмс Ирвин понио је комад стврднуте лаве из Орегона на Мјесец.
Дијелови летјелице браће Рајт
Браћа Рајт била су из Охаја. Астронаут мисије Аполо 11, Нил Армстронг, био је такође из те америчке државе и у част пионира летења понио је дио летјелице на Мјесец.
Плочица универзитета
Сва три астронаута мисије Аполо 15 студирала су на Универзитету у Мичигену, па су одлучили да одају почаст овој установи. Основали су Удружење алумни универзитета са сједиштем на Мјесецу. Чак су оставили плочицу на којој пише "Удружење алумни Универзитета у Мичигену". Ово је потврда да је Клуб на Мјесецу Универзитета у Мичигену дио Алумни организације и да му припадају сва права и привилегије под Уставом организације.
Значке
Неки астронаути донијели су значке на Мјесец. У мисији Аполо 11 на Мјесецу је завршила значка у облику орла који носи гранчицу маслине, као традиционални симбол мира. У овој мисији је и астронаут Ален Бин оставио своју сребрну значку.
Породична фотографија
Астронаути су носили разне фотографије на Мјесец, али је најпознатија она коју је у мисији Аполо 16 оставио астронаут Чарлс Дјук. На њој се виде Дјук, његова супруга Дороти и њихова два сина Чарлс и Томас. На полеђини пише: "Ово је породица астронаута Дјука са планете Земље. Слетио на Мјесец априла 1972". Испод су и потписи његове супруге и дјеце. Фотографија је умотана у провидну пластичну фолију. Претпоставља се да ју је врло брзо уништила сунчева свјетлост.
Двије голф лоптице и палица
Алан Шепард био је први Американац који је путовао у свемир и један од астронаута у мисији на Мјесец за Аполо 14. Током друге "шетње" открио је да је на Мјесец понио голф палицу и двије лоптице. Чак је покушао да изведе неколико удараца. Лоптице су и даље на Мјесецу, али је палицу вратио на Земљу. Изложена је у УСГА музеју у Њу Џерсију.
Силицијумски диск са порукама Земљана
Армстронг и Олдрин су оставили силицијумски диск величине новчића у ком су уписане поруке мира из 73 државе, међу којима су поруке краљице Елизабете II, Индире Ганди и Папе Павла VI. Диск може да опстане на површини Мјесеца хиљадама година. Он је трајни доказ да су многи лидери, упркос напетим односима који су владали 1969, били уједињени у овој мисији.