Додик - Ђурић: Српска остаје при ставу да се не призна Косово
"Не видимо интерес да то учинимо. Сматрамо да је потребно да се јасно, на најбољи могући начин етаблира и стабилизује српска национална заједница на Косову и сва политичка и друга права која треба та заједница да има, и Српска остаје у одбрани свега тога", истакао је Додик.
Додик је након пријема делегације са Косова и Метохије предвођене директором Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марком Ђурићем у Бањалуци, рекао да је поносан што је Српска у оваквом економском тренутку изнашла средства за изградњу једног објекта у Косовској Митровици за помоћ тамошњем становништву.
Он је рекао да је власт Српске спремна да учествују у одређеним пројектима санације школских и неких других објеката у срединама гдје Срби живе на Косову.
Додик је изразио захвалност делегацији Срба са Косова и Метохије, која је данас присуствовала обиљежавању Дана и крсне славе Српске, те истакао да је спреман да и убудуће буде дио разговора на тему помоћи Србима на Косову.
Директор Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је да српски народ има двије куће - једну Србију, а другу Српску.
"Обе ове куће засноване су на истом темељу. Тај темељ је Косово и Метохија, тај темељ је косовска вертикала и данашња крсна слава и Дан Републике Српске - Свети архиђакон Стефан, који нас подсећају на то заједништво и јединство", истакао је Ђурић.
Он је оцијенио да у предстојећем периоду Србија и Република Српска имају подједнаку одговорност, али и вољу да раде на јачању и изградњи српске заједнице на Косову и Метохији.
Ђурић је изразио захвалност предсједнику Републике Српске на досадашњој његовој личној помоћи, као и на помоћи народа Српске Србима на Косову и Метохији.
"Пред нама је дуга борба у којој је потребна политичка солидарност и слога и она врста компактности коју ви у Републици Српској демонстрирате у свим претходним годинама", истакао је Ђурић.
Он је навео да ће српски народ у 2015. години на Косову и Метохији успоставити заједницу српских општина, која није уперена против било кога и на уштрб било кога, већ је израз жеље Срба на Косову и Метохији за слободом и равноправношћу.
"Заједница српских општина кретаће се у оквирима предвиђеним договорима, а биће непокољебљив и чврст стуб опстанка и постојања српског народа, којег ће Србија и Српска сложно помагати", закључио је Ђурић.