Дачић: Путинов долазак-унутрашње питање Србије
"Немам ништа против да на било какве годишњице дође и амерички предсједник Барак Обама, само да ли ће да дође? Немам ништа против ни да 30 година послије Маргарет Тачер у Србију дође и британски премијер, али да ли ће да дође? Немам ништа против, али за љубав је потребно најмање двоје", рекао је Дачић данас на конференцији за новинаре у Београду.
Говорећи о односу европских земаља према питању самопроглашене независности Косова, Дачић је истакао да Шпанија неће мијењати став о непризнавању независности самопроглашеног Косова, али да би неке мање земље могле да поклекну под јаким притисцима.
Он је оцијенио да европски комесар за сусједство и преговоре о проширењу Јоханес Хан "неће уплашити" пет чланица ЕУ које нису признале самопроглашено Косово.
Поводом недавне Ханове изјаве да је тих пет земаља ЕУ показало "одређени помак" по том питању, Дачић је оцијенио да има и "озбиљнијих који им пријете и који стално врше притисак на њих", али да оне то неће учинити због властитог сличног проблема.
"Тих пет земаља које нису признале независност Косова имају доста проблема, али, с друге стране, и цијела Европа и свијет ће имати проблема због тога што су прихватили одређене принципе једностраног проглашења независности. Отворили су `Пандорину кутију` која се не може тако лако затворити", закључио је Дачић.
Дачић је указао на разлику између недавно одржаног референдума о независности у Шкотској, који је сазван у договору са владом у Лондону, и оног најављеног у Каталонији, који неће имати сагласност Мадрида.
"Принцип не смије да зависи од тога да ли се ви свиђате Москви или Берлину, Вашингтону или Бриселу, него да ли је то у складу с принципима. Зато смо ми против једнострано проглашене независности", рекао је Дачић.
Дачић је данас изразио увјерење и да ће извјештај Европске комисије о напретку Србије, који ће бити усвојен 8. октобра, бити позитиван и додао да очекује да ће до краја године бити отворена преговарачка поглавља 32 и 35.
Он је напоменуо да то зависи, прије свега, од става Берлина.
"Извештај о напретку ће сигурно бити позитиван, можда најпозитивнији у односу на претходне године. Да ли ће бити неких примедаба? Биће, сигурно, не постоји извјештај без примједаба и запажања. Да нема примједаба, ми бисмо већ били чланови ЕУ", рекао је Дачић на конференцији за новинаре.