Пробиотик пожељан уз сваки антибиотик
Стручњаци указују да треба имати на уму да узимање антибиотика често као нуспојаве прате различите гастроинтестиналне (стомачне) тегобе, као што су болови у стомаку, затвор или пролив, а понекад и мучнина и повраћање, што се може избјећи узимањем производа с добрим бактеријама (пробиотици).
Добре бактерије млијечне киселине позитивно утичу на имунитет, пробаву и опште здравље особе, а контролишу и број штетних бактерија и тако чувају здравље пацијента.
Интерес за пробиотицима пропраћен је бројним испитивањима која су показала њихов позитиван ефекат на здравље, а све се више говори о њиховом позитивном дјеловању на организам током терапије антибиотицима, јер су корисни за успостављање нарушене равнотеже цријевне микрофлоре.
Да би били дјелотворнији, корисно их је узети једном дневно, с размаком од најмање три сата и то послије антибиотика.
Два су састојка која уз пробиотик посебно помажу нарушеној равнотежи цријевне флоре, а то су цинк и апигенин. Цинк доказано смањује тежину и трајање дијареје и додатно јача имунитет, а опоравак послије дијареје чини бржим за чак 15 одсто.
Такође, цинк побољшава апсорпцију воде и електролита и на тај начин спречава могућност дехидрације, а истовремено помаже при регенерацији епитела цријева и обнављању њихове функције.
Студије су показале да узимање комбинације цинка и пробиотика смањује ризик од болести пробавног система, смањује упалу и враћа равнотежу у пробавни систем.
Све се више истражује и апигенин, посебна врста флавоноида која има повољно дјеловање на ћелије пробавног система, јер дјелује противупално и спазмолитски, чиме помаже код пробавних тегоба попут надутости и грчева у цријевима, што може да буде корисно код синдрома иритирајућих цријева и различитих упалних цријевних болести.