Тајне хрватске архиве крију истину о улози фирме "МПРИ"
Коментаришући одлуку суда у Чикагу да пред правосуђем те државе не може бити покренут случај по тужби против војне консултантске фирме "МПРИ" из САД да је обучавала и опремала хрватске снаге током акције "Олуја", Будимир је рекао да је то очекивана одлука.
"Од ове тужбе није се ни могло много очекивати, јер исти је налогодавац био и у Хагу, гдје су ослобођени они који су починили директне злочине у `Олуји`. `МПРИ` је била само продужена рука Пентагона", каже Будимир.
Он је навео да се не може очекивати да одговара оваква организација, која има више од 700 запослених и иза које стоји америчка држава.
"Преломни тренутак за ангажовање `МПРИ` у Хрватској била је посјета хрватског министра одбране Гојка Шушка Вашигтону у марту 1994. године. Све је то довело до потписивања уговора у септембру 1994. између Шушка и пензионисаног генерала, замјеника предсједника `МПРИ` Карла Вуона у хрватској Амбасади у Вашигтону под именом `Демократска транзиција - програм подршке`", подсјећа Будимир.
Он навео да је Вуоно одржао серију састанака са хрватским генералима Антом Готовином и Звонимиром Червенком и интензивно радио на обуци Хрватске војске на војном полигону "Петар Зрињски", као и у другим гарнизонима.
"Завршни семинар одржан је непосредно пред операцију `Олуја` на Брионима у јулу 1995. године. За вријеме акције `Олуја` НАТО је бомбардовао радарске и противракетне системе одбране Војске Републике Српске Крајине. Тако је организација `МПРИ` дала свој пуни допринос у прогону више од 250.000 Срба, а за вријеме акције убијено је и нестало више од 2.000 Срба", наглашава Будимир.
Он појашњава да ратови у којима учествује "МПРИ" ослобађају званичну Америку од могућих оптужби за недозвољено мијешање у унутрашње ствари других земаља, а на другој страни, трошкове за рат сноси страна којој "МПРИ" помаже.
"Према томе, све наведено показује да се не уважавају чињенице, већ је и даље присутан закон јачег. Ради оваквог закона и политике могло је и доћи до срамне ослобађајуће пресуде хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу за злочине почињене у `Олуји`", навео је Будимир.
Пред америчким правосуђем не може бити покренут случај по тужби против војне консултантске фирме "МПРИ" из САД да је обучавала и опремала хрватске снаге током акције "Олуја", одлучио је амерички савезни суд у Чикагу.
Судија Џон Ли донио одлуку да нема надлежност да саслуша тврдње наведене у тужби коју је 2010. године поднијела група српских држављана у име свих Срба из Крајине, а у којој се тврди да је "МПРИ" израдила план, обучила и припремила хрватске снаге за операцију "Олуја".
Подносиоци тужбе потражују одштету од 10,4 милијарди долара, уз камате од 1995. године.
"Операција `Олуја` резултирала је највећим чином етничког чишћења у Европи од Другог свјетског рата. Неколико хиљада недужних цивила били су мете напада, рањавања и убистава због чега је од 300.000 до 350.000 побјегло из Крајине", наглашава се у тужби.
Подносиоци тужбе истичу "да није познато да ли је особље `МПРИ` учествовало у геноциду и да се то не помиње у тужби, већ да је познато да је та фирма обезбиједила начин да се геноцид деси".